• המחלקה להשאלת ציוד
• המחלקה להסעת חולים ומוגבלים
• המחלקה לאספקת מזון
• המחלקה לבריאות הנפש
• המחלקה לשירותי רווחה בקהילה
• המרכז להידרותראפיה ושיקום
• מחלקת התנדבות
• המאגר הלאומי לתורמי מח עצם
• בית אורנית
• האגף לקידום הילד
• האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים
• תמיכה וסיוע לחולי אלצהיימר
• תמיכה וסיוע לחולי סרטן
• המחלקה לייעוץ והכוונה רפואייםהפה שלי הוא המחשב: הגב' יונית הגואל - קרניאלי, מנהלת המרכז להשאלת מכשירי תקשורת (פלט קולי) ב"עזר מציון", בהרצאה בפני משתתפי כנס פורום C3.

קלינאית התקשורת, יונית הגואל-קרניאלי, מנהלת המרכז הארצי להשאלת מכשירי תקשורת (פלט קולי) ב"עזר מציון", סיפקה לבאי כנס פורום C3 בסיציליה דוגמה מוחשית ומרגשת עד דמעות לאופן שבו המיחשוב מצליח לשפר את איכות חייהם של אלו שבאמת צריכים זאת.
מאת: יהודה קונפורטס, "אנשים ומחשבים".


תרומתן של מערכות המידע והמיחשוב לאנושות מתפרשת על פני תחומים רבים בחיים, חלקם מרגשים יותר מאחרים. זאת, במיוחד כאשר אותן מערכות מאפשרות לאנשים לבצע פעולות שבלעדיהן החיים היו שמחים הרבה פחות, כמו למשל לדבר. ילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים, סובלים ממוגבלויות תקשורתיות שונות המאמללות את חייהם. לשמחתם ולשמחתנו, המדע והטכנולוגיה באים כיום לקראתם, בדמות כלים ומערכות המהווים חלק מתחום קליני רחב בשם תקשורת תומכת. הפתרונות שקיימים היום, כפי שתגלו מיד, לא מותירים אף אחד אדיש.

דוגמה מוחשית ומרגשת עד דמעות, קיבלו משתתפי כנס המנמ"רים והמנכ"לים של פורום C3, שנערך בסוף השבוע שעבר בסיציליה. במסגרת הרצאה שנשאה יונית הגואל-קרניאלי, מנהלת המרכז הארצי ב"עזר מציון", סיפרה על התכנית להשאלת מכשירי פלט קולי, המאפשרים גם לילדים הלוקים שיתוק מוחין לתקשר עם הסביבה. זאת, באמצעות שימוש במחשב שתומך ביכולת הדיבור הפגועה שלהם.

קרניאלי הייתה אורחת חברת "גטר-טק", שלצד הפעילות המסחרית של החברה, מנהלת פעילות ענפה הבאה לידי ביטוי באספקה של חלק ממחשבי התקשורת המושאלים ע"י "עזר מציון" לילדים ולמבוגרים ברחבי הארץ.

מהן בעצם מערכות פלט קולי? המדובר במכשירים שמבוססים על מנוע דיבור ויודעים לדמות דיבור אנושי באמצעות עבודה עם מחשב שמסייע למשתמש לבטא את עצמו באמצעות מסרים שהוקלטו קודם לכן או בעזרת מנוע דיבור. קרניאלי, שהיא קלינאית תקשורת במקצועה, מתמחה בתחום התקשורת התומכת ומטפלת בילדים ובמבוגרים רבים שאינם מסוגלים לדבר. בכנס הוצג מחשב מוקשח של "פנסוניק" המאפשר למשתמש מגוון אפשרויות ביטוי, כך שהוא יכול לבחור מה הוא רוצה לומר בכל מצב.

יונית סיפרה, כי בישראל חיים כ-100 אלף בני אדם שאינם יכולים לדבר, וציינה כי הדרך היחידה שבה אפשר להקל עליהם במעט את הסבל, היא באמצעות נגישות למערכות מחשב שמספקות תקשורת חלופית. בשל עלותן הגבוהה, הן מושאלות על ידי "עזר מציון" במימון הקרן לשירותים מיוחדים לנכים ב"מוסד לביטוח לאומי". למחשבים קיימים תורים ארוכים.

אבל לא רק הטכנולוגיה חשובה במערכות אלו, אלא גם הנדסת האנוש. ידוע הוא שפנסוניק מתמחה בייצור מחשבים מוקשחים לתנאי שטח קשים. כך, גם לילדים ולמבוגרים עם מוגבלות בדיבור יש צרכים מיוחדים. המחשב הוא הרי הפה שלהם, ולא פעם קורה שהמחשב סופג נוזלים או שיירי אוכל. בזכות ההקשחה, המחשבים לא ניזוקים ומאפשרים לאנשים להמשיך לתפקד - ולדבר!

השורה התחתונה: העולם הטכנולוגי שבו אנו חיים משרת אמנם את הצרכים היומיומיים שלנו, אבל מסייע גם בשיפור איכות חייהם של אלפי משפחות וילדים שיכולים כעת לדבר כמעט כמו כולנו, בעזרת המחשבים. זוהי הרמה הגבוהה ביותר של תרומה מדעית חשובה לחברה והסיבה שרק מעטים נהנים ממנה קשורה כבר לעולם החומרי - כסף. באי הכנס בסיציליה, מנמ"רים ומנכ"לים, ששמעו בהתרגשות רבה את סיפורה של קרניאלי, חזרו הביתה עם מטען חשוב ואולי יצטרפו גם הם כתורמים למיזם החשוב הזה.

המרכז להשאלת מכשירי תקשורת (פלט קולי). לחץ כאן.

<<< חזרה..

מי אנחנו  

שירותים  

סניפים  

מילים חמות  

עזר כנגדנו  

חדשות  

סרטים 

לוח אירועים 

אלבום תמונות  

דרושים  

מוקדש בחום  

המומחים שלנו  

קישורים  


תנאי שימוש

הצהרת פרטיות

צור קשר

הרשם לידיעון

אמנת עזר מציון