שירותי המחלקה הינם במימון משרד הרווחה ומתאפשרים לאחר הגשת בקשה דרך המחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית או במועצה האזורית.

 

  • סומכת למשפחה

משפחות שבהן אם המשפחה מתקשה לתפקד (אם בשל בעיית ארגון, פיגור או בעיות אחרות) זכאיות לקבל שירות של סומכת מהקהילה. הסומכת מעניקה לאם הבית כלים ומיומנויות במטרה לשפר את התנהלות החיים בתוך הבית. הסמך המקצועי משפר את איכות חיי כלל בני המשפחה - החל מהילדים המקבלים טיפול איכותי יותר וסביבה רגועה להתפתחות, ועד שיפור החיים הזוגיים.

הסומכות עוברות קורסים והשתלמויות מקצועיות במרכז "עזר מציון". השירות ניתן לרוב פעמיים בשבוע למשך מספר שעות, והתקדמות המשפחה נבחנת אחת למספר חודשים. 

 

  • חונכות לילדים

ילדים עם בעיות רגשיות, בסיכון, עם פיגור, או אוטיזם, מקבלים שירות של חונך למשך מספר שעות בכל שבוע. החונכים - כולם מגיל 18 ומעלה, המקבלים הדרכה מקצועית במרכז "עזר מציון", מקיימים עם הילדים פעילויות חווייתיות המשלבות זמן איכות עם קידום במגוון תחומים. החונכות מתמקדת במישור הרגשי אולם אינה תחליף לטיפול רגשי, במידת הצורך.

 

  • סייעת שילוב ילדים חריגים במעונות יום, במשפחתונים רגילים או בביתם

שירות הניתן לילדים עם בעיות רפואיות שונות שאינם הולכים למעון שיקומי אלא למעון רגיל. ליווי הסייעות מאפשר תיווך בין הילד המטופל לבין הילדים האחרים במעון ומעניק לו חוויה מהנה ומועילה יותר. בנוסף, ילדים הזקוקים לסייעת בביתם (במקרים של בעיה התפתחותית קשה המונעת מהם להגיע למעון) יקבלו שירות. הסייעות מקדמות את הילדים באופן משמעותי - הן ברמה האישית והן ברמה החברתית ונמצאות בקשר עם הגננת והילדים האחרים. הסייעות, במעונות ובבתים, עוברות הכשרה ייחודית ומשתתפות מעת לעת בקורסים מקצועיים במרכז "עזר מציון", וכן נמצאות בקשר רציף עם איש המקצוע של הילד.

 

  • עזרה בניהול משק בית

במשפחות שבהן אחד מבני הבית מאושפז או עובר טיפולים שונים, שגרת החיים נפגעת משמעותית. המחלקה מסייעת למשפחות אלה ע"י עוזרות בית המגיעות לבית המשפחה ומנקות אותו.

 

  • טיפול רגשי

למשפחות, הזכאיות לסמך למשפחה, מוענקים מ"עזר מציון" גם טיפולים רגשיים לילדים והדרכת הורים ללא עלות. השירות ניתן ע"י סטודנטים משנה ג', במקצועות הטיפול והעבודה הסוציאלית (עם הדרכה וליווי צמוד).

 

 

מנהלת: פנינה פרידמן

כתובת: ישמעאל 7 בני ברק

טלפון: 073-3956771

דוא"ל: pninaf@ami.org.il