אנו חיים כיום בעידן של צרכנות רפואית נבונה שבו מוטלת על האדם החובה והזכות להיות צרכן ביקורתי ובעל מודעות, לבחור לעיתים קרובות לעצמו את הגורם הרפואי שיטפל בו, ואף להיות שותף פעיל בקבלת ההחלטות הרפואיות הנוגעות אליו. היועץ הרפואי מסייע לו בכך.

בארץ צמח הייעוץ הרפואי מתוך צורך שהגיע מן השטח. משפחות רבות של חולים חשו כי חסרה להם כתובת מתאימה, כזו שניתן להפנות אליה שאלות ולקבל ממנה תשובות בהירות. היועץ הרפואי היווה עבורם חוליה מקשרת בינם לבין הגורמים הרפואיים. מאז, מסייע היועץ הרפואי להתמודד עם קשיים שונים הניצבים בדרכנו להפוך לצרכני בריאות נבונים:

היועץ מכיר את מרבית ההבדלים הקיימים בין הגורמים המטפלים ולכן ביכולתו להמליץ לנו על הגורם הרפואי או על שיטת הטיפול המתאימה לנו ביותר.את הידע הרב הוא רוכש מהתעדכנות שוטפת בספרות הרפואית, וממעקב אחר ההצלחות שלבתי החולים והרופאים בארץ ובעולם.

כיום,כשהרפואה שועטת קדימה, גדל מספר אפשרויות הטיפול העומדות בפני כל אדם ועבור כל בעיה. שיטות חדשניות מתפתחות, והן מפשטות את התהליך הטיפולי ומצמצמות לעיתים את הסיכונים הנלווים אליו: שיטות המבוצעות במרכזים רפואיים ועל ידי רופאים יחודיים. היועץ הרפואי שמיידע את החולה באשר לאפשרויות העומדות בפניו ומפנה אותו למרכזים ולרופאים המובילים בטיפול בבעייתו הספציפית.

הצורך להיעזר בגורם שיכוון לרופא המתאים לבעייתו הספציפית של החולה נובע גם ממודעות נמוכה של הציבור לתת-ההתמחויות של הרופאים. לאחרונה אמנם גדלה מודעות זו, אך היא עדיין אינה גבוה מספיק. תת ההתמקצעות הזו חשובה מאוד ואין להתעלם ממנה: הרפואה והטכנולוגיה מתקדמות כיום בצעדי ענק. השליטה בכל תחומי הרפואה או בתחום שלם ברפואה, בעידן של אוטוסטרדת המידע, כמעט איננה אפשרית, ולכן כדי שרופא יוכל להתמצא בספרות המקצועית העדכנית ביותר, עליו להתמקד בתחום מסוים בהתמחותו. גם המיומנות הקלינית שלו באיבחון ובטיפול בבעיה גבוהה יותר, כאשר הוא מתמקד בתחום צר יותר.

כמו בתחומים אחרים, מאחורי הצעות רבות ניצב כיום שיקול כלכלי מובהק, ולעיתים מוצג המידע בכיוון מגמתי: כשחברות עסקיות מפרסמות טיפולים וטכנולוגיות חדשות, הרווחיות להן, חלקן טובות פחות. גם בפני רופאים, מרכזים רפואיים וקופות חולים, ניצב השיקול הכלכלי, ובשל בעיות תקציביות לא תמיד ביכולתם להציע לפונה את מכלול האפשרויות הרפואיות המתאימות.

בעידן שבו אנו חיים מוגשות תביעות משפטיות רבות של רשלנות רפואית, הרפואה הופכת לעיתים ל'רפואה משפטית' – רפואה שבמסגרתה מבוצעות לחולה לעיתים בדיקות שייתכן כי ניתן לוותר עליהן, אך כדי לא להסתכן בתביעה עתידית הרופא יפנה אותו אליהן בכל זאת. היועץ הרפואי יכול לעזור לנו להחליט באשר לביצוע בדיקות אלה.

קיימים מעט מאוד תחומים שבהם יש רופא אחד שהוא הטוב ביותר. לרוב, בכל תחום ישנם מספר רופאים מצוינים, אך לצידם יש את 'הרופאים המתוקשרים' , והציבור הרחב נוהר פעמים רבות דווקא אחריהם. היועץ ידע להפנות לרופאים הטובים באמת, ולאו דווקא למפורסמים.

במקרים קשים ונדירים במיוחד, כדאי לעיתים לשקול נסיעה לטיפול בחו"ל. בידי היועץ הרפואי יש כמובן את הידע והקשרים המתאימים גם מעבר לים.

לסיכום, היוועצות ביועץ רפואי טוב, מקצועי וזמין,מגבירה באופן ניכר את סיכויינו להגיע לכתובת הרפואית המתאימה והטובה ביותר עבורנו!