עד לפני שנה וחצי היה עייש, 62, אדם בריא, שעבד לפרנסתו במפעל. אך שגרת חייו הגיעה לקצה, לאחר שלקה באירוע מוחי קשה, שהותיר אותו משותק בכל גופו. הצוות הרפואי לא ידע באותה תקופה אם עייש מסוגל לתקשר עם סביבתו או אפילו מבין את מה שמתרחש סביבו.

 

למרבה המזל, גיסתו של עייש פנתה ליונית הגואל-קרניאלי, קלינאית תקשורת מומחית בתחום תקשורת תומכת-חליפית (תת"ח) ומנהלת המרכז הארצי להשאלת מערכות תקשורת של "עזר מציון" הפועל בשיתוף המוסד לביטוח לאומי, וסיפרה לה על קרוב משפחתה.

 

הגואל-קרניאלי ביקרה את עייש, וביצעה בדיקה שבזכותה התברר כי עייש מבין את מה שקורה סביבו. לאחר תהליך ארוך של התאמה ועבודה טיפולית, יכול עייש לתקשר עם סביבתו, באמצעות מחשב תקשורת מיוחד.

 

מכיוון שעייש משותק בכל גופו ושולט רק בעיניו, הותאם לו מחשב המבוסס על מערכת מיקוד מבט. מדובר במחשב שנשלט באמצעות תנועות העיניים. אחרי תהליך ארוך שלווה על ידי יונית הגואל קרניאלי ודבי בן-טל ובעזרתה של המרפאה בעיסוק שעובדת עם מוטי בבית חולים "דורות" ובתמיכתם הפעילה של בני המשפחה המסורים, הצליח עייש, שמעולם לא השתמש במחשב, להשתלט על המערכת שאותה קיבל.

 

כך, באמצעות עיניו בלבד, הוא ביקש השבוע להיפגש עם כהן. בקשתו של עייש הועלתה לקבוצת הווטסאפ של "מחוברים לחיים", מיזם חדשני של "עזר מציון" המאחד אלפי מתנדבים שחברים בקבוצות הווטסאפ של הארגון ומספקים מענה לבקשות סיוע רבות עבור חולים ומשפחותיהם. אחד ממתנדבי המחלקה יצר קשר עם כהן, שכעבור יום הגיע למרכז הסיעודי שם מאושפז עייש.

 

צפו במפגש המרגש.