קושי בתקשורת נראה לנו בדרך כלל כחוסר יכולת של החולה לדבר או להביע. אולם, לא אחת הקושי המרכזי הוא דווקא חוסר יכולת להקשיב, לעקוב ולהבין את מה שאנחנו אומרים לו. הסיבות לכך מגוונות וכוללות בין השאר: כאב, נטילת תרופות, בצקת מוחית, קושי רגשי של החולה ועוד - הגורמים לעייפות, טשטוש או חוסר ריכוז.

 

השלב הראשון הוא שלילת בעיות בקליטת מידע:

  • שים לב שהחולה מרכיב משקפיים, מכשירי שמיעה או שיניים תותבות אם הוא זקוק להם. במקרה שתנאי האשפוז מונעים ממנו להשתמש בעזרים אלה, היה ער לדבר וקח זאת בחשבון. פתרון אפשרי, למשל: הסברה בכתב לחולה שמתקשה לשמוע ולא יכול להרכיב מכשיר שמיעה.

 

  • סייע לחולה להתמצא בזמן ובמקום באמצעות תליית שעון, לוח שנה ולוח התמצאות. השליטה תסייע גם למצבו הרגשי והקוגניטיבי. לחץ כאן להורדת לוח התמצאות >>

 

  • כשאתה אומר לחולה דבר מה, כתוב זאת באופן ברור והצג לו במקביל (ע"ג לוח מחיק, מסך טאבלט וכדומה). למשל, אם הנך מספר לו שאתה יוצא כעת ואמור לשוב בערב, כתוב: "הולך עכשיו, אחזור בערב".

 

  • הצג מסרים בצורה ויזואלית ולא רק מילולית, בייחוד כאשר החולה מתקשה בקריאה. למשל - הצג לו תמונה של צילום רנטגן כאשר אתה מספר לו שהוא נלקח לצילום, או הראה לו כרית כאשר אתה שואל אותו אם הוא זקוק לכרית, וכד'.

 

למעבר לשלב הבא "סיוע לחולה להביע את עצמו" - לחץ כאן >>