לאחרונה קיים המרכז הארצי לתקשורת תומכת של "עזר מציון" כנס "קול העתיד – עשייה וחדשנות בתחום התקשורת התומכת והחליפית". הכנס התקיים בהשתתפותם של: כבוד שר הבריאות- הרב יעקב ליצמן, מנהל קרנות הביטוח הלאומי, עו"ד איציק סבטו, מנהל הקרן לפיתוח שירותים לנכים – מר שמואל וינגלס, ראש מינהל רפואי במשרד הבריאות - ד"ר ורד עזרא, המרצה האורחת מארצות הברית - פרופסור מלאני פריד-אוקן ויו"ר עמותת עזר מציון - הרב חנניה צ'ולק.

 

למעלה מ-100,000 ישראלים סובלים ממגבלות דיבור שונות. חלקם זקוקים לטכנולוגיות של תקשורת תומכת וחליפית, הכוללת מחשבי תקשורת. אלפים מתוכם, הסובלים ממגבלות פיזיות קשות, כגון שיתוק או ALS, ואינם יכולים לדבר או להזיז את איברי גופם, נזקקים לטכנולוגיות מתקדמות, כמו מערכת מיקוד מבט, כדי להפעיל את מחשב התקשורת.

 

טכנולוגיות חדשניות, הנמצאות כיום בפיתוח וצפויות להיכנס לשוק, בעתיד עשויות לסייע לאנשים עם מוגבלויות קשות לתקשר עם סביבתם. הטכנולוגיות הללו מבוססות על גלי מוח (טכנולוגיות ממשק מוח-מחשב – BCI), ומאפשרות להפעיל מקלדת ישירות באמצעות המוח. בטכנולוגיה הזו המחשב מבחין בבחירה שנעשית על ידי המשתמש דרך פעילות המוח, ללא פעילות שריר. סוג נוסף של טכנולוגיות מבוססות על חתימת חשמל בשרירים (טכנולוגיות EMG) שנרשמות גם כאשר לא ניתן להפעיל את השרירים.

 

הטכנולוגיות הללו הוצגו  בכנס של "עזר מציון", המפעיל את המרכז לתקשורת תומכת, שהוא המרכז היחיד בארץ להשאלת מחשבי תקשורת. הכנס נערך בסיוע המוסד לביטוח לאומי ובשיתוף פעולה עם משרד הבריאות.

 

פרופ' מלני פריד-אוקן, קלינאית תקשורת מאוניברסיטת אורגון שהיתה אורחת הכבוד בכנס, עוסקת בפיתוח קסדה ייחודית שתאפשר להפעיל מקלדת וירטואלית באמצעי גלי המוח, וכן אפליקציות שמאפשרות לאנשים עם פגיעה במרכז הדיבור (אפאזיה) להשלים מלים באמצעות שימוש ברשתות חברתיות. פריד-אוקן: "אנחנו משלבים אנשים עם מוגבלויות בשלבי הפיתוח, כי הם יודעים יותר מכל אחד אחר מה הצורך שלהם. לטכנולוגיית ממשק מחשב-מוח יש שימושים נרחבים מעבר להפעלת מחשבי תקשורת. למשל, אדם משותק יוכל להזיז איברי גוף".

 

מי שעוד השתתף בכנס הוא אל"מ (מיל) שי ראשוני, החולה ב-ALS ומפתח טכנולוגיות המאפשרות לחולים הסובלים משיתוק לתקשר עם סביבתם. ראשוני היה שותף לפיתוח משקפי eye-control שמאפשרים תקשורת ללא מסך, וכן טכנולוגיית EMG, הפועלת על מדידת הולכה חשמלית בשרירים. ראשוני: "מסתבר שגם אצל משותקים שמנסים להפעיל שריר כלשהו, גם כשאינם מצליחים נמדדת חתימה חשמלית זעירה. מכאן השמים הם הגבול".

 

מנהלת המרכז להשאלת פלט קולי ב"עזר מציון", יונית הגואל קרניאלי: "הכנס חשף את הפיתוחים החדשים ביותר בתחום. השילוב של טכנולוגיות מתקדמות ביותר בתחום המחשוב, הרפואה וההנדסה מאפשרות גם לאנשים עם המגבלות הקשות ביותר לשבור את חומת השתיקה ולתקשר עם סביבתם".