"שנינו אנשים פשוטים, אנחנו נהנים מההנאות הקטנות של החיים – משפחה וחברים, לא אוהבים לדבר הרבה. 'אנשים טובים באמצע הדרך' זה נאמר על אילן, וגם 'מים שקטים חודרים עמוק'", כך בקול נרגש מתארת מיכל את הקשר בינה לבין אילן בונדרבסקי, האיש שהציל את חייה.

לפני שלוש שנים נזקקה מיכל, בת 42 ואם לשניים, לעבור השתלת מח עצם. בעזרת בנק מח העצם של עזר מציון נמצא לה תורם – אילן, שלא היסס והתגייס למשימה. כמו חייה של מיכל, ניצלו חייהם של למעלה מ4,400 אנשים, נשים וילדים שעברו השתלת מח עצם הודות ל"עזר מציון".

הכול החל בבדיקת דם שגרתית. "התקשרו אלי מהמוקד של הקופה, ואמרו לי שהתוצאות לא טובות ושכדאי שאגש למיון", נזכרת מיכל. האבחנה הייתה מיידית- לוקמיה. במשך תקופה של שנתיים היא טופלה בתרופות ביולוגיות. אלא שבשלב מסוים מצבה התדרדר, והרופאים אמרו לה שהסיכוי היחיד להצלתה הוא השתלת מח עצם. "האחים שלי נבדקו ולא נמצאו מתאימים. זה מלחיץ מאד. יש לי אחריות כלפיי הילדים שלי, יש לי דאגה להורים שלי. לשמחתי מהר מאד בעזר מציון מצאו לי תורם".

אילן הצטרף למאגר במהלך שרשרת החיול שלו בבקו"ם, ויום אחד קיבל שיחת טלפון ששינתה את חייו. "אמרו לי שנמצאתי מתאים בהתאמה ראשונית לתרומה, והאם אני מוכן להמשיך את התהליך. היו לי התלבטויות, התייעצתי עם חברים, עם ההורים ורופא המשפחה. בסוף החלטתי שאני רוצה להמשיך עם זה".

איך היה תהליך התרומה?

"האמת שלא הרגשתי כלום, הרגשתי "איזה יופי שאני יכול לעזור", הזדמנות שלא ניתנת לי בכל יום. זו תרומה מאד נוחה וקלה, אתה פשוט יושב על כורסא במשך 3-4 שעות, ומציל ככה חיים".

השותפים הנוספים בתהליך, מלבד התורם, הנתרם ועזר מציון הם אנשי קהילת היישוב ניצן, שהקימו מאגר דגימות על שמם ומימנו את בדיקתן. מתוך המאגר הזה נמצאה הדגימה המתאימה. "יישוב שלם התאגד כדי להקים מאגר, כל אחד תרם כפי יכולתו. זה תהליך שגיבש את הקהילה, ונתן לנו את הזכות להיות שותפים בהצלת חיים", אומר עמיחי פרץ, תושב היישוב . בעזר מציון מאפשרים לכל אדם, קהילה או גוף עסקי להקים מאגר אישי המכיל אלפי דגימות שיכולות להציל חיים.

שנה אחרי ההשתלה השניים נפגשו. אילן: "לא היה לי שום פרט מזהה למעט זה שמדובר באשה. וכשהציעו לנו להיפגש מאד התרגשתי. אני לא אדם שנוטה להתרגש, אבל לפגוש אדם ולדעת שעזרת לו לחיות זה מרגש בצורה בלתי רגילה. פגשתי את מיכל ואת ההורים שלה והילדים. אני שמח שהיא תוכל להמשיך בחייה. היא חולמת להיות ציירת ואני בטוח שהיא תגשים את זה. ההרגשה שעזרתי למישהו להמשיך לחיות, זו הרגשה עילאית".

מיכל: "לא ידעתי על אילן כלום עד שפגשתי אותו. והיום אני יודעת שיש לי דם של אדם טוב. עזר מציון זה מפעל מדהים, מטורף. כשאתה מציל אדם אתה מציל אותו, את החברים שלו, הילדים שלו. לא סתם נאמר "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא"".  עמותת 'עזר מציון', היא העמותה הגדולה ביותר בישראל בתחום התמיכה הרפואית. העמותה נמצאת שם בשביל כל מי שצריך, ואין כמעט ישראלי שלא נתקל בה.


אילן ומיכל במפגש המרגש

מידי חודש מצילה 'עזר מציון' את חייהם של כמעט ארבעים חולים העוברים השתלת מח עצם בזכות מאגר מח העצם הלאומי של העמותה. מערך התמיכה לחולי סרטן שמפעילה העמותה תומך ומסייע בחולים ובבני משפחתם ברגעים הכי קשים, ובשעות הכי מורכבות, "עזר מציון", נמצאת שם עבורם.

אגף הסיעוד של העמותה מסייע לאלפי קשישים בשלל מפעלי תמיכה- ממטפלים מקצועיים בבתי קשישים, דרך מועדון לקשישות ניצולות שואה, ומערך תמיכה וסיוע למשפחות חולי אלצהיימר, המעניק תמיכה לחולים מבוגרים וצעירים.

מחלקה מיוחדת מסייעת לפגועי נפש, מעניקה להם ייעוץ ותמיכה, מסייעת בשילובם בעבודה, מלווה אותם ואת בני משפחתם בסדנאות שונות. ילדים בעלי צרכים מיוחדים זוכים למענה מקיף ותומך- ממועדוניות דרך חוגים שונים, בריכה טיפולית ועוד. המחלקה להסעת מוגבלי תנועה פרוסה בכל רחבי הארץ עם עשרות אמבולנסים המסייעים בהעברה ושינוע של נכים ומוגבלי תנועה, זאת לצד כ-30,000 מתנדבי רשת 'מחוברים לחיים' הנותנים מענה לנסיעות לחולים.

על פועלה זכתה עזר מציון בפרס ישראל לשנת 2008 ובפרסים ואותות הוקרה רבים.