מוטי עובר ארוע מוחי קשה

חשבתם פעם איך מרגיש אדם שאינו מצליח לדבר? איזה חוסר האונים חש מישהו שפתאום, באמצע החיים, נלקחה ממנו יכולת התקשורת הבסיסית ביותר? בוודאי אתם יכולים לדמיין את הקושי הרב ואת תחושת התסכול המלווים אדם שהיה בריא, ובן רגע נעשה משותק בכל גופו.

זה מה שקרה למוטי עייש, בן ה-62. מוטי היה אדם בריא לחלוטין. הוא עבד לפרנסתו במפעל, אך באחד הימים לקה באירוע מוחי קשה והכול השתנה. מוטי נותר משותק בכל גופו, והצוות הרפואי לא ידע בבירור אם הוא מסוגל לתקשר עם סובביו ולהבין את המתרחש סביבו.

המרכז הארצי להשאלת מערכות תקשורת של 'עזר מציון" התגייס לעזור

גיסתו של מוטי פנתה למרכז הארצי להשאלת מערכות תקשורת של 'עזר מציון', הפועל בשיתוף המוסד לביטוח לאומי. צוות המרכז, בראשות המנהלת יונית הגואל-קרניאלי, קלינאית תקשורת מומחית בתחום תקשורת תומכת חלופית (תת"ח), התגייס לסייע למוטי ולמשפחתו.

 

מערכת מיקוד מבט - מענה לתקשורת חלופית

לאחר בדיקה שהוכיחה כי מוטי מבין את הנעשה סביבו, ומאחר שמוטי משותק בכל גופו, הותאמה לו מערכת למיקוד מבט, הנשלטת באמצעות תנועת העיניים. מאחר שבעברו לא השתמש מוטי במחשב כלל, נצפה כי יידרש לו תהליך ארוך לרכישת המיומנות שתאפשר לו לתקשר בעזרת המערכת המשוכללת. למעשה, בזכות צוות המחלקה המקצועי שליווה את התהליך, ובזכות בני משפחתו המסורים של מוטי, שהתגייסו לעניין, בתוך שלושה חודשים בלבד הצליח מוטי לתקשר באמצעות המערכת שהותאמה לו.

הסטנדפיסט יעקב כהן מגשים חלום 

לאחרונה, באמצעות עיניו בלבד, ביקש מוטי להיפגש עם יעקב כהן, הבדרן הנערץ עליו. יעקב כהן נענה ברצון ובשמחה והגיע לבקר את מוטי בבית החולים. אף שמוטי אינו יכול לדבר, אי אפשר היה להחמיץ את התרגשותו הגדולה למראה האורח. באמצעות עיניו הוא אותת למחשב להראות על הצג את המילים: "אני אוהב אותך, יעקב. אתה הגדול מכולם". המפגש בין השניים היה מרגש עד דמעות, מלווה בחיוכים ובצחוק.

קישור לכתבה על מוטי ויעקב כהן

המרכז להשאלת מערכות תקשורת פועל בהתמדה לעזור לכל אדם – ילד, נער או מבוגר – הזקוק למערכת תקשורת כדי לתקשר עם סובביו. המרכז משאיל מחשבי תקשורת, אייפדים, מכשירי פלט קולי ומערכות למיקוד מבט. עד כה נרשמו במרכז כ-24,500 השאלות, ומשמעות הדבר היא שבאמצעות המרכז ניתנו 24,500 הזדמנויות לחיבור, לתקשורת ולשיח, שלא היו יכולים להיעשות בדרך אחרת.