מעקב ובדיקות

רוב תורמי מח עצמות או תאי אב של "עזר מציון" עוברים את התרומה ללא בעיות וחוזרים הביתה באותו היום. לעמותת "עזר מציון" ולצוות מרכז האיסוף חשובה ביותר בטיחותך והם רוצים לדעת פרטים על התאוששותך. מתאמת מרכז התורמים תיצור איתך קשר באופן סדיר לאחר התרומה כדי לשאול על מצבך הגופני.

 

חשוב לדווח על כל סימפטום וסימפטום שאתה חווה. אם במהלך השבועות, החודשים והשנים שלאחר התרומה אתה חווה בעיות גופניות שעשויות להיות קשורות לתרומה, עליך ליצור קשר עם מרכז התורמים מהר ככל האפשר. נציג ממרכז האיסוף יהיה איתך בקשר עד שתדווח על החלמה מלאה. נציג מרכז התורמים יתקשר אליך לאחר חודש, שישה חודשים ובכל שנה לאחר התרומה, כדי להעריך את מצבך הבריאותי השוטף.

 

בקשות לתרומות דם נוספות או לתרומה שניה

לאחר ההשתלה, החולה עשוי להזדקק לתרומות דם נוספות כדי להאיץ את החלמתו. ייתכן שיבקשו ממך לשקול תרומה נוספת של:

  • תאי דם לבנים (לימפוציטים);
  • דם מלא (תרומת דם);
  • תרומה שנייה של מח עצמות או תאי אב;

 

אם החולה עובר נסיגה רצינית, הוא עלול להזדקק לתרומה שנייה של מח עצמות או תאי אב מהדם ההיקפי.

 

ישנם תורמים המתבקשים לשקול תרומה שנייה. אם זה קורה, תבוצע הערכה מלאה של בטיחותך הרפואית במקרה של תרומה שנייה. כמובן שהבחירה אם להיענות לבקשה או לא, היא שלך בלבד. החלטתך אם לתרום או לא, לא תשפיע על מעמדך כתורם של עזר מציון שיש כלפיו הערכה רבה. תשעה אחוזים של תורמי מח עצמות או תאי אב נתנו תרומת דם נוספת, אחת או יותר, לאותו חולה.

 

כרגע, סוג התרומה השנייה השכיח ביותר הוא תרומת לִימְפוֹצִיטִים שנאספת באמצעות איסוף מדם היקפי בדומה לתרומת תאי אב אך ללא קבלת זריקות. ההחלמה ותופעות הלוואי אחרי תרומה שנייה דומים מאוד לאלה של התרומה הראשונה.

 

תוצאות ההשתלה

מאז 1998 סייעה אגודת עזר מציון באמצעות המאגר למאות רבות של חולים שלא נמצא להם תורם מתאים בקרב בני משפחתם למצוא תורם.

קשה לחזות את התוצאות עבור חולה מסוים.

 

תוצאת ההשתלה תלויה במספר רב של גורמים, ובכללן:

  •  מחלה בה מטפלים;
  •  השלב בו נמצאת המחלה;
  •  גיל החולה ובריאותו הכללית;
  •  דרגת ההתאמה בין סווג הרקמות של התורם לבין זה של החולה וכיו"ב.

 

באופן כללי, סיכויי ההחלמה של החולים הצעירים טובים יותר מאשר של חולים מבוגרים. הסיכויים של חולי לוקמיה המקבלים את ההשתלה בעת הפוגה במחלה, טובים יותר מאשר של חולים המקבלים את ההשתלה כשהמחלה כבר חזרה.