נמצאה התאמה בינך ובין חולה הזקוק להשתלה

אנו מודים לך על הצטרפותך למאגר תורמי מח-העצם של "עזר מציון".

כאשר הצטרפת כתורם פוטנציאלי, לקחנו ממך דגימת דם/רוק.  אותה הדגימה נבדקה וסווג הרקמות שלך נשמר במאגר הממוחשב. כעת, רופא שסקר את נתוני המאגר בחר בך כתורם פוטנציאלי לחולה מסוים. 

 

 

אנו חולקים איתך את המידע על מנת לסייע לך בקבלת ההחלטה אם להתקדם בתהליך. אם תחליט להתקדם, יהיה צורך בבדיקות נוספות על מנת לבדוק אם אתה התורם המתאים ביותר לחולה זה. בדיקות נוספות אלה מכונות בדיקות אשרור התאמה.

 

בדיקת אשרור התאמה

בדיקת אשרור התאמה הינה מתן דגימות דם בכדי לוודא כי ההתאמה בינך ובין החולה היא ההתאמה הטובה ביותר עבורו. דגימות הדם שלך נשלחות למרכז הרפואי בו מטופל החולה וסיווג הרקמות שלך ייבדק בשנית בכדי לאשרר את התאמתך לחולה. בנוסף, כדי לוודא את כשירותך הרפואית לתרומה, דגימות דם שלך ישלחו למעבדה רפואית לצורך בדיקת מחלות מדבקות.

 

שלבים בבדיקת אשרור התאמה

  1. 1. צוות המאגר יתקשר אליך ויספק לך פרטים נוספים.
  2. 2. תינתן לך הזדמנות להביע עניין בהתקדמות בתהליך כתורם פוטנציאלי.
  3. 3. יהיה עליך להשיב לשאלות בנוגע להיסטוריה הרפואית שלך.
  4. 4. מתן הסכמה להתקדם בבדיקות נוספות.
  5. 5. מתן דגימות דם.

 

על אודות תאי אב

תאי אב מיוצרים במח העצם שלך. הם יכולים להתפתח לתאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות. תרומת תאי אב מאדם בריא לצורך השתלה יכולה לסייע לחולים הסובלים ממחלות קשות לחיות חיים ארוכים ובריאים יותר.

 

שלושת מקורות התאים המשמשים להשתלה הם:

  • מח עצם (BM - Bone Marrow)
  • תאי אב מהדם ההיקפי (PBSC - Peripheral Blood Stem cells)
  • דם שנאסף מחבל הטבור של תינוק לאחר לידתו (CB - Cord Blood)

הרופא המשתיל בוחר את מקור תאי האב המתאים ביותר עבור החולה.

 

למרות שרבים מוזמנים לבדיקת אשרור התאמה, רק חלקם ממשיכים לתרומת מח עצם או תאי אב מהדם ההיקפי!

 

גורמים שונים התלויים במצבו הרפואי של החולה משפיעים על בחירת התורם. לכן רק כ-25 אחוזים מהתורמים המוזמנים לבדיקת אשרור התאמה ממשיכים לשלב התרומה.

 

כתורם פוטנציאלי חשוב שתהיה מוכן לבדיקות דם נוספות שיערכו לקראת התרומה ושתסכים לתרום במידה ותיבחר. אם הנך מסכים לתרום, הרופא של החולה יבקש אופן מסוים של תרומת תאי אב  – באמצעות תרומת מח עצם (BM) או באמצעות תאים מהדם ההיקפי (PBSC) בהתאם לשקול הדעת הרפואי. יחד עם זאת שמורה לך הזכות לבצע את התרומה באופן המועדף עליך.

  

זו ההחלטה שלך

ההחלטה להשתתף בבדיקת אשרור ההתאמה היא שלך. חשוב לדעת שהתרומה היא התנדבותית  והנך רשאי לפרוש בכל עת. יחד עם זאת עשויות להיות לכך השלכות משמעותיות על מצב החולה. לכן, אם אינך רוצה או יכול להשתתף מכל סיבה שהיא, אנא עדכן את הצוות במאגר מיד אם קבלת ההחלטה.

 

התרומה אינה כרוכה בעלות כל שהיא מצדך, והינה ללא כל תמורה למעט הוצאות נסיעה. הנך מבוטח ע"י "עזר מציון" בכל שלבי התרומה.

 

לזמן העובר מרגע אבחון המחלה אצל החולה ועד לרגע ההשתלה השפעה רבה על סיכויי החלמתו . לכן, חשוב שתעדכן את משרד המאגר מייד עם קבלת ההחלטה.

 

הבא >