• מה יקרה אם לא ימצא תורם באופן מיידי?

מתאמת ההשתלות ממשיכה לעקוב אחר התקדמות החיפוש של התורם עבורך, ותיידע אותך במידה וישנם קשיים למצוא תורם מתאים. בכל שאלה על התקדמות החיפוש עליך לפנות לרופא ולמתאמת ההשתלות בבית החולים שלך ולקבל מהם עדכונים ומידע על התקדמות החיפוש ואלטרנטיבות אפשריות. לא תוכל לקבל מענה על סטאטוס החיפוש על ידי פנייה ל"עזר מציון".

 

  • האם משפחתי וחבריי יוכלו לבוא להיבדק כדי לראות אם הם יכולים להתאים לי?

בדרך כלל המרכז המשתיל בודק את סיווג ה- HLA רק של האחים/אחיות של החולה ולא את בני המשפחה המורחבת או חברים מאחר ומאד לא סביר כי ימצאו מתאימים לתרומה. הסיבה לכך היא שקיימת שונות עצומה בסיווג ה- HLA בעולם. במידה וחבריך ובני משפחתך מעוניינים לעזור לחולים הזקוקים להשתלה, הם יוכלו להצטרף למאגר תורמי "עזר מציון".

 

  • אינני מתגורר בישראל – האם מאגר "עזר מציון" יכול לסייע לי למצוא תורם?

צוות החיפוש במאגר "עזר מציון" אינו יכול לקבל בקשות חיפוש ישירות מהחולה או מבני משפחתו. כל בקשות החיפוש מגיעות דרך הצוות הרפואי במרכז המשתיל של החולה. אנא פנה לצוות הרפואי במקום מגוריך.

 

  • האם אני יכול לעשות משהו כדי להאיץ את חיפוש התורם?

בזמן ההמתנה להשתלה חלק מהחולים, או חבריהם ובני משפחתם משפחותיהם מעוניינים לעזור ולצרף מכרים נוספים למאגר "עזר מציון" ובכך לסייע להעלות את המודעות לתרומת מח עצם.

חשוב לזכור כי מאוד לא סביר שנוכל למצוא מבין מכריך, חבריך, או בני משפחתך (שאינם אח או אחות) תורם מתאים עבורך מאחר וישנם כל כך הרבה סוגי HLA שונים בעולם. יחד עם זאת עידוד אנשים להצטרף למאגר הוא חיוני כי ככל שיהיו יותר אנשים רשומים כתורמים פוטנציאלים במאגר, הסיכוי למצוא יותר התאמות עבור חולים אחרים הזקוקים להשתלה בארץ ובעולם יגדל.

 

  • מתי הרופא שלי צריך להתחיל לחפש עבורי תורם?

איתור תורם זר מתאים ואיסוף התאים ממנו הוא תהליך מסובך המכיל שלבים רבים. התחלת תהליך החיפוש בשלב מוקדם משפר את סיכוייך לקבל את ההשתלה בזמן שתזדקק לה. הצוות במרכז המשתיל יוכל לבצע חיפוש ראשוני במאגר עזר מציון בזמן שעדיין נשקלות האפשרויות הטיפוליות השונות עבורך. תוצאות החיפוש יוכלו לתת לצוות הרפואי במרכז המשתיל מושג לגבי מספר התורמים הפוטנציאלים הקיימים עבורך במאגר.

במידה ואין לך אחים/אחיות בעלי סיווג HLA שיכול להתאים לך, מתאמת ההשתלות/הרופא שלך ישלחו את נתוני סיווג ה-HLA למאגר עזר מציון, וצוות החיפוש של המאגר יבדוק האם קיים תורם פוטנציאלי עבורך.

 

  • כיצד מוצאים תורם מתאים?

לפני שהרופא יתחיל לחפש תורם מתאים עבורך, ייבדק סיווג ה- HLA שלך. HLA הם סמנים חלבוניים הנמצאים על רוב התאים בגופך. המערכת החיסונית שלך משתמשת בסמנים אלה כדי לזהות אילו תאים שייכים לגוף שלך ואלו לא.

 

בגלל שסמני ה- HLA עוברים בתורשה מההורים, במידה ולאחד האחים/אחיות שלך יש סיווג HLA זהה לשלך, הוא יהיה התורם הטוב ביותר עבורך. לכן, במידה ואתה ובני משפחתך (אח/אחות) מסכימים, הרופא שלך עשוי לבדוק תחילה אותם כדי לראות אם הם מתאימים. עם זאת, 70% מהחולים אינם מוצאים תורם מתאים בקרב המשפחה שלהם. במקרה זה, הרופא שלך יפנה למאגר עזר מציון כדי למצוא תורם זר. מאגר עזר מציון מונה מעל 850,000 תורמים ובכל פעם שמתבצע חיפוש במאגר נבדקת ההתאמה בינך ובין כל התורמים הפוטנציאלים. בנוסף, מאגר התורמים העולמי, BMDW, מספק לרופא שלך גישה למיליוני תורמים פוטנציאליים הרשומים במאגרים בינלאומיים בעולם. במידה ולא ימצא לך תורם מתאים במאגר עזר מציון, הרופא יוכל לפנות גם למאגר המידע של BMDW בחיפוש אחר תורם מתאים עבורך.

 

  • מה הסיכוי שלי למצוא תורם?

הסבירות של חולה למצוא תורם זר במאגר תורמי מח העצם של עזר מציון אשר מוכן ומסוגל לעזור להציל חיים מוערך בטווח שבין 65% ל - 95%, בהתאם למוצא האתני.

מאגר עזר מציון ממשיך לצרף תורמים בעלי מוצאים אתניים מגוונים למאגר כדי לייצג עד כמה שניתן את השונות הרבה של האוכלוסייה בישראל. כתוצאה מכך, הסיכויים למצוא תורם מתאים לחולה ממשיכים להשתפר כל הזמן. בממוצע, כ -50,000 תורמים פוטנציאליים חדשים מצטרפים למאגר עזר מציון מדי שנה. עם זאת, לחלק מהחולים יש סיווג HLA נדיר יחסית ולכן עדיין לא ניתן לאתר תורם מתאים לכל החולים הנזקקים. עבור אותם חולים ללא תורם זר מתאים וזמין לתרומה, ייתכן שיהיו אפשרויות טיפול אחרות.

 

  • כמה זמן ייקח למצוא תורם עבורי?

הזמן למציאת התורם המתאים בשבילך יכול לנוע בין מספר שבועות ולפעמים גם עד חודשים רבים; בדרך כלל הזמן מתחילת החיפוש הפורמאלי ועד יום ההשתלה הוא כ- 3  חודשים. מדי פעם, לא ניתן למצוא תורם מתאים ולכן, הרופא שלך יבחן עמך אפשרויות טיפול אחרות.

 

  • עם מי אני צריך ליצור קשר על מנת לברר מה קורה עם התורם שלי?

עליך לפנות לרופא שלך או למתאמת ההשתלות במרכז המשתיל. הם יעדכנו אותך על התקדמות החיפוש. במידה ויש לך שאלות כלליות לגבי תהליך חיפוש תורם, תוכל גם ליצור קשר עם המאגר.

 

הבא >