לפני 4 שנים אובחן מרדכי הרשקוביץ, 70, כחולה בסרטן בלוטות הלימפה (לימפומה). מצבו הידרדר והוא היה על סף המוות. לפני שנתיים הוא זכה בחייו לאחר שקיבל תרומת מח עצם מדוד פורטל, 26, שהצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם במהלך גיוסו לצבא. השבוע הם נפגשו לראשונה ב"בית אורנית", מרכז התמיכה והסיוע של "עזר מציון" לחולי סרטן.

 

לאחר שהרשקוביץ, גמלאי, נשוי ואב ל-4, אובחן כחולה בלימפומה, הרופאים טיפלו בטיפולים כימותרפיים. לאחר שהתברר שהטיפולים לא היו יעילים, הרופאים המליצו להרשקוביץ לעבור השתלת מח עצם עצמית. בהשתלה שכזו, מושתל בגוף המטופל מח העצם שלו. אך ההשתלה הזו לא הועילה אף היא, ומצבו של הרשקוביץ הידרדר והוא היה על סף המוות. הוא סבל מדימומים קשים ושהה בחדר בידוד. הרשקוביץ: "המשפחה שלי דאגה מאוד למצבי, למרות שאני ניסיתי לא לחשוב על כך".

 

בשלב זה הבינו רופאיו של הרשקוביץ כי רק תרומת מח עצם מתורם זר תציל את חייו. למזלו, נמצא לו במהירות תורם מתאים, בזכות המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון". פורטל, איש חינוך ומוזיקאי העוסק בתחום המוזיקה האלקטרונית, לא היסס כאשר קיבל פנייה לתרום להצלת חייו של הרשקוביץ. "אמנם היו לי חששות בהתחלה, אבל הסבירו לי כי מדובר בהליך פשוט ולא כואב, אז הסכמתי", מספר פורטל.

 

השבוע נפגשו השניים לראשונה מאז ההשתלה. הרשקוביץ: "אני פשוט נפעם מכך שיש אנשים עם רצון טוב שמוכנים לעזור לאנשים אחרים. זה לא מובן מאליו. דוד לא הציל רק אותי, הוא הציל את כל המשפחה שלי". פורטל: "לא היה לי ספק שאני אעשה את מה שצריך, זה המובן מאליו".

 

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם הוקם לפני 20 שנה, והוא כולל 841,356 תורמים פוטנציאליים. עד כה בוצעו בזכות המאגר 2,350 השתלות מצילות חיים. מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר: "זו זכות גדולה עבורנו להיות שותפים להצלת חיי אדם. סיפורם של מרדכי ודוד הוא סיפור מרגש ומרתק של הצלת חיים וערבות הדדית, שהוא ערך היסוד של 'עזר מציון'".