מעגל החיים: באותו השבוע שבו ניצלו חייו של שי ענפי לאחר שקיבל תרומת כבד - נודע לבנו שהוא נמצא מתאים לתרום מח עצם ולהציל חיים של מישהו אחר.

 

שי ענפי (52) ממושב גיזו ליד בית שמש עבר בדיקה שגרתית לפני כשלוש שנים והיא מצאה כי הוא סובל מרמת המוגלובין נמוכה. "עשיתי את הבדיקה וטסתי לחו"ל. הרופא התקשר לאשתי בהיסטריה ואמר לה שאני חייב לחזור לארץ בדחיפות. התברר שהמדדים שלי לא היו תקינים", הוא נזכר.

 

מאז הוא חוזר שוב ושוב לבתי חולים, ולמרות שעבר עשרות בדיקות שונות הרופאים לא הצליחו לגלות את הסיבה לבעיותיו הרפואיות. "סבלתי מכאבי תופת ברגליים ובבטן התחתונה, הגעתי למצב שלא יכולתי להתנייד בלי כיסא גלגלים והוגדרתי כנכה 100%", הוא מספר.

 

לפני כמה חודשים הודיעו לו כי מצבו הבריאותי הידרדר וכי הוא זקוק להשתלת כבד. בתוך ימים ספורים עבר את כל הבדיקות ונכנס לרשימת ההמתנה להשתלת כבד. "כמה ימים אחר כך קיבלתי טלפון להגיע בדחיפות לבילינסון כי נמצאה תרומה. עברה לי צמרמורת בכל הגוף", הוא מספר.

 

"לא הפסקנו לבכות מהתרגשות שהבן שלי יוכל להציל חיים"

 

ענפי קיבל את הכבד מאישה שנפטרה מהתקף אסטמה קשה. הוא עבר את ההשתלה בהצלחה וכבר שוחרר ביתו - ואפילו נפרד מכיסא הגלגלים.

 

 

"כולנו היינו באותו הזמן בבית החולים ולא הפסקנו לבכות מהתרגשות", סיפר שי. "הבן שלי לא התלבט לרגע והוא הודיע בלי היסוס שהוא יבצע את התרומה. אני זכיתי לקבל חיים ממישהו שלא הכרתי, והמעגל נסגר כשהבן שלי יציל חיים של מישהו שהוא לא מכיר", הוסיף האב. "אני לא זוכר את עצמי בוכה - אבל כשבן הודיע שהוא מוכן להציל חיים, אני לא הפסקתי לדמוע".

 

פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון: "שי הגיע להשתלה במצב קשה, כשהוא נעזר בכיסא גלגלים. השתלת הכבד הייתה הכרחית על מנת להציל את חייו. כלל צוות המחלקה התרגש יחד עם שי כשחזר ללכת בכוחות עצמו. יחד עם שי התרגשנו גם לגלות כי בנו מתאים לתרום מח עצם ולהציל חיים של אדם נוסף. הרי כל המציל נפש אחת - כאילו הציל עולם ומלואו".