חיים חדשים ל"ילד הבועה": את השנתיים הראשונות לחייו העביר ענבר רונן בבידוד מוחלט מהעולם, כשכל הצטננות קלה עלולה לסכן את חייו. ענבר נולד ללא מערכת חיסון, ורק השתלת מח עצם עשויה הייתה להציל את חייו. כשמלאו לו שנתיים תרמה לו חיילת שנמצאה מתאימה מח עצם, והצילה את חייו. לאחרונה נפגשה החיילת התורמת עם ענבר והוריו.

 

כשענבר רונן נולד לפני קצת יותר משלוש שנים, הרופאים חשדו שהוא סובל ממחלה קשה שפגעה במערכת החיסונית שלו. בגיל שנתיים, בתום סדרה ממושכת של בדיקות, הוא אובחן סופית כחולה במחלת "כשל חיסוני משולב חמור" (SCID), הידועה בציבור בתור "מחלת ילדי הבועה", שבאה לידי ביטוי במחסור בייצור תאי הדם הפעילים במערכת החיסונית. מסיבה זו, בשנתיים הראשונות לחייו נאלץ ענבר לחיות בבידוד מוחלט ולקבל זריקות מיוחדות להגברת ייצור מח העצם. אך הטיפול היחיד שיכול היה להציל אותו היה השתלת מח עצם.

 

לפני קצת יותר משנה, בהיותו כבן שנתיים, זכה ענבר בתרומת מח עצם מליאן רפופורט (22), שהצטרפה למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" בעת גיוסה לצבא. בבדיקות סיווג רקמות שנערכו, נמצאה ביניהם התאמה של מאה אחוזים. בזכות השתלת מח העצם הוא ניצח את המחלה, חזר לחיות כמו יתר בני גילו ואף החל ללמוד בגן.

 

איתמר, אביו של ענבר: "הכל התחיל בבדיקה שגרתית, אז הבינו שיש בעיה והפנו אותנו לשניידר. בגיל שנתיים הרופאים הגיעו למסקנה שהשתלת מח עצם היא המוצא הנכון. הוא עבר בהתחלה טיפולים שכללו זריקות, אבל בשלב מסוים הזריקות כבר לא עבדו והוא היה חייב לעבור השתלת מח עצם. הוא עבר טיפולים קשים מאוד, כולל כימותרפיה, וכל מה שהוא הכיר עד אז היה בתי חולים ורופאים. למזלנו, מצאנו תורמת מושלמת. זה היה תהליך לא פשוט, אבל עברנו את זה. יצאנו מחוזקים מכל התהליך".

 

ביום חמישי זכו בני משפחתו של ענבר לפגוש לראשונה את הצעירה שתרמה חיים לבנם, במסגרת סדרת מפגשים מיוחדת שנערכה בין תורמי מח עצם לנתרמים ב"בית אורנית", מרכז התמיכה והסיוע של "עזר מציון" לחולי סרטן ובני משפחותיהם. הוריו הנרגשים של ענבר, איתמר והילה, שבמשך שנה רצו לפגוש סוף סוף את מי שהצילה את חייהם, התחבקו במשך דקות ארוכות עם רפופורט, שהייתה נרגשת לא פחות מהם. "היא הצילה את הבן שלי מגורל שאני לא רוצה לחשוב עליו אפילו", אמר איתמר.

 

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" כולל 841,356 תורמים פוטנציאליים, והוא נחשב לאחד מהמאגרים הגדולים והאיכותיים בעולם. מאז הוקם בשנת 1998 בוצעו בזכות המאגר 2,350 השתלות מצילות חיים. מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר: "זה יום מרגש עבורנו. בכל פעם שמתקיימים מפגשי תורמים-נתרמים, העבודה שלנו באה לידי ביטוי ואנחנו רואים את אלה שחייהם ניצלו בזכות התרומה".