כשמייק ארמן נולד לפני חמש שנים וחצי, הוא אובחן כחולה במחלה קשה ונדירה בשם CGD, שפוגעת במערכת החיסונית. בארבע השנים הראשונות לחייו הוא נאלץ להתאשפז פעמים רבות ולשהות בבידוד, כדי שלא להידבק במחלות. אך בהיותו בן שלוש וחצי רופאיו הבהירו להורים כי חייו בסכנה ומצבו מחייב השתלת מח עצם, במטרה לבנות לו מערכת חיסונית חדשה. חייו ניתנו לו במתנה בזכות נמרוד כהן, 25, שהצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון". השבוע הם נפגשו לראשונה.

 

זמן קצר לאחר שארמן נולד, הוא החל לסבול מזיהומים ודלקות. עיקר הבעיה הייתה בזיהום ברגל, שבה התפתחה דלקת שלא נרפאה. הדלקת נגרמה בגלל חשיפה לחידקים וזיהומים, שהמערכת החיסונית של כל ילד אחר בן גילו יודעת להתמודד איתם בקלות. העובדה שארמן  לא הבריא עוררה אצל רופאיו חשד, ולאחר בדיקות התברר כי הוא סובל ממחלה גנטית נדירה הפוגעת במערכת החיסונית שלו. "מייק סבל מחידק שלכל אחד מאיתנו יש, אבל אותו החידק תקף, כי לא הייתה לו מערכת חיסונית", אומרת האם, אנסטסיה.

 

כבר כשהיה בן שנה המליצו הרופאים להורים להשתיל לבנם תרומת מח עצם, אך ההורים חששו וניסו להימנע מההליך הרפואי. אך בסופו של דבר, בריאותו הידרדרה, וכשהיה בן שלוש וחצי, רופאיו הבהירו להורים כי יש סכנה מוחשית לחייו ללא תרומת מח עצם. הרופאים פנו למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון", שם נמצא הפתרון: כהן, סטודנט למחשבים שהצטרף למאגר התורמים במהלך גיוסו לצבא. "שנה אחרי שהשתחררתי משנת קבע, התקשרו אלי והודיעו לי שנמצאתי מתאים לתרום. לא זכרתי שהצטרפתי למאגר, אבל מיד הסכמתי", הוא מספר.

 

לפני כשנתיים מייק הקטן עבר את ההשתלה, והבריא. השבוע הוא זכה, יחד עם הורים, לפגוש לראשונה את האיש שהציל את חייו. "אין לי מלים להודות לך", אמרה האמא אנסטסיה בעיניים דומעות. "אין  לנו מספיק מלים כדי לתאר כמה אנחנו מודים על שהצלת לנו את הילד". "זאת הייתה זכות גדולה בשבילי", השיב כהן. "אני שמח שיכולתי לעזור ולהציל את הבן שלך".