בית "עזר מציון" בפתח תקווה, לפני שלושה שבועות. רס"ן ליאור, קצין השייטת, יוצא מהחדר ונעמד נרגש במבואה. שנה וחצי תהה מי האיש שתרם לו מח עצם והציל את חייו. אריה איזנמן, התורם, נעמד מולו, והשניים סוקרים זה את זה במבוכה, לראשונה בחייהם. 

 

ליאור השתחרר ראשון. "אז זה אתה", הוא אומר. "אתה הצלת את החיים שלי. אני מאושר להכיר אותך... עד היום היית בשבילי שקית דם, ועכשיו יש לך פנים וגוף וקול". אריה מושיט יד והם מתחבקים בחום. רותם, אשתו של ליאור, לא יכולה לעצור את הדמעות. "אתה אחראי לכך שלילדים שלי יש אבא", היא אומרת בקול רועד ומצביעה על נעמי (שנתיים וחודשיים) ולביא (שנה), "זה בזכותך". 

 

רס"ן ליאור (31) הוא בחור חסון, גבוה, עם חיתוך דיבור חד ופיקודי, וחיוך שלא מש מפניו. לפני 10 שנים סיים את ההכשרה כלוחם בקומנדו הימי. את רותם (33) הכיר לפני תשע שנים. לפני שבע שנים יצא לקורס קצינים. הוא חזר ליחידה כקצין אמצעי לחימה, והעתיד נראה מבטיח. הוא האריך את תקופת הקבע וחתם על תפקיד נוסף, יציאה ללימודים וחזרה לשירות, לפחות עד 2026. 

 

עד שהגיעו הימים הרעים. זה קרה לפני ארבע שנים: ליאור חלה בלוקמיה מסוג AML. את הבשורה קיבל ביום הולדתו ה־27. הוא החל בטיפולי כימותרפיה קשים. "החיים שלי השתנו מקצה לקצה", מספר ליאור. "עד שגילו לי את המחלה הייתי לוחם וקצין מטה, ופתאום אני שבר כלי. מקבל טיפולים קשים, לא יכול לצאת מהבית, לא יכול לפגוש חברים. הייתי כמו תינוק שאם הוא אוכל בלי להקיא, זה טוב". 

 

בראיון המרגש, שיתפרסם מחרתיים במוסף "שישבת", מספר ליאור על מאבקו האמיץ בסרטן, הטיפולים הקשים, התמיכה מרותם אשתו, מהשייטת ומשאר בני משפחתו. 

 

אחרי הטיפול הרביעי ספירת התאים הסרטניים בדם עלתה. הרופאים המליצו על השתלת מח עצם. מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עמותת "עזר מציון", ד"ר ברכה זיסר, נכנסה לפעולה וכך גם צוותה. במהרה נמצא לליאור תורם: אריה איזנמן (31) מפתח תקווה. 

 

ממש לפני ההשתלה, לפני יותר משלוש שנים, ביקש איזנמן לדחות אותה מפני שאשתו לירן עמדה ללדת. אחרי בדיקות שהראו ירידה בתאים הסרטניים, ד"ר ישי עופרן - רופאו של ליאור ומנהל אשפוז המטולוגי ברמב"ם - אישר לא לעבור השתלה. ליאור החל ללמוד בטכניון תואר ראשון בהנדסת מכונות, ולא תיאר לעצמו שבתוך חודשיים יצטרך לקטוע את הלימודים בבת אחת. הטלפון מרמב"ם בישר את הגרוע מכל: יש עלייה בתאים הסרטניים, צריך לעבור השתלת מח עצם. 

 

ליאור הפסיק את לימודיו. לפני שנה וחצי, בתום טיפולי כימותרפיה קשים, עבר את השתלת מח העצם שתרם לו איזנמן. הבדיקות מראות שהיום הוא בריא. לפני כמה ימים התקשר לאריה, שהציל את חייו. "הם נכנסו לנו מיד ללב", אומר ליאור. "קבענו להיפגש שוב, בקרוב".