מצדיעים לחיילים שתרמו חיים: במלאת עשור לשותפות בין המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" וצה"ל, אירוע מיוחד במשכן נשיא המדינה בירושלים. במהלך האירוע קיבלו למעלה מ-100 חיילי צה"ל שתרמו מח עצם את "מדליית הצלת החיים" מטעם "עזר מציון" וצה"ל. כ-550 חיילים נוספים שתרמו מח עצם יקבלו את המדליה לביתם במהלך השבועות הקרובים.

הנשיא ריבלין אמר כי:"ההצטרפות של חיילי צה"ל למאגר מח העצם זו תופעה מדהימה, כל כך יהודית, כל כך ישראלית, כל כך לא שגרתית. זה הביטוי העמוק ביותר של הערבות ההדדית. שיתוף הפעולה בין צה"ל ועזר מציון בעשור האחרון הציל לא נפש אחת ולא שתיים אלא אלף ומאה. בהביטי במפעל החיים הזה, תרתי משמע, ברור לי כי עוצמתו תלויה במסירות האנשים שלוקחים בו חלק. חשוב שנזכור, במקום בו נבנה חומות בינינו לבין עצמינו שם גם ניפול. במקום בו נושיט יד ניתן מעצמנו שם נקום. אותה ערבות הדדית אותה נתינה פשוטה היא זו המחברת פשוטו כמשמעו בין אדם לאדם, היא זו היוצרת את הרקמה החיה שלנו כעם."

בסיום דבריו הודה הנשיא לברכה זיסר ובעלה מוטי ז"ל ואמר: "מוטי היה אדם של נתינה. מוטי היה אדם של חיבור, של קשר אנושי חם ואהבת ישראל אמתית."

יו"ר עזר מציון, הרב חנניה צ'ולק: "הודות לשיתוף הפעולה המיוחד בין עזר מציון לצה"ל, זכיתם אתם החיילים להזדמנות לנתינה מיוחדת במינה, ואיזו מצווה גדולה ונפלאה יותר יכול אדם לבקש לעצמו, מאשר להציל חיים, שהרי כל המציל נפש כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא. ואתם מצילים עולמות שלמים, את החולים, את משפחתם ואת כל הסובבים אותם. מלאכה רבה עוד ניצבת לפנינו, חולים רבים ממתינים להשתלה שיכולה להציל את חייהם".

במהלך האירוע נערכו חמישה מפגשים בין חיילי צה"ל בהווה ובעבר, שהצטרפו למאגר הלאומי במהלך גיוסם ותרמו מח עצם עם האנשים שחייהם ניצלו בזכות התרומה שלהם. שיר טהר, 24, לוחמת כיפת ברזל לשעבר שאובחנה כחולת לוקמיה, נפגשה עם אייל גולדמן, 27, שהצטרף למאגר במהלך גיוסו, ותרם לה מח עצם לפני שנה וחצי. טהר: "אייל הוא אדם מדהים. אני שמחה לפגוש אותו, כי בלעדיו לא הייתי כאן בחיים". גולדמן: "לא התלבטתי לרגעלא היו לי אפילו לרגע התלבטויות. אני מכיר את כל הנושא של תרומה, כי אמא שלי תרמה כליה לאבא שלי".

מפגש נוסף היה בין ארז רסילובסקי לעומר בן חורין. רסילובסקי, 45, אובחן לפני שנה וחצי כחולה בסוג נדיר של לוקמיה, והרופאים העריכו כי נותרו לו 6 חודשים לחיות. איש מבני משפחתו לא התאים לתרום לו מח עצם. במאגר התורמים של "עזר מציון" נמצאו תורמים, אך שלושה מהם סירבו לתרום. בן חורין, לוחם בן 21 בצה"ל, לא היסס לרגע. "לפי כל הסימפטומים, נותרה לי חצי שנה לחיות, אבל היום אני כבר שנה בתהליך של הבראה". בן חורין: "כשביקשו שאתרום, לא התלבטתי לרגע. אפילו שמחתי".

מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם, ד"ר ברכה זיסר: "השותפות של צה"ל עם המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של 'עזר מציון' מבטאת את הערבות ההדדית העמוקה של אזרחי ישראל המחברת את כל חלקי העם. חיילי צה"ל שנמצאו מתאימים לתרומת מח עצם והתנדבו לעשות כן מבלי לדעת למי הם תורמים כבר זכו לאפשר ביצוען של 1,120 השתלות מצילות חיים. ציון עשור לשותפות בינינו הוא הזדמנות חשובה להבליט את הערכים המחברים בין כל חלקי העם, להצדיע לצה"ל על המעורבות החיובית בחברה האזרחית שלנו ולהוקיר את החיילים של כולנו שבחרו להציל חיים".