רוני חן (23) טס 6,200 ק"מ כדי לחזור לישראל, לתרום מח עצם ולהציל חיים: חן נתן דגימה למאגר מח העצם של "עזר מציון" עם גיוסו לחיל השריון. כחצי שנה לאחר שהשתחרר, הוא קיבל טלפון שהודיע לו שהוא נמצא מתאים לתרומה עבור חולה. כשסיים את כל הבדיקות, רצה להבין מתי יחל התהליך בפועל, כי ברצונו לנסוע לטיול ארוך בחו"ל. אולם מאחר ומדובר בתהליך מורכב המערב גורמים שונים, לעזר מציון לא הייתה תשובה עבורו, ורוני החליט להמשיך בתכניותיו.

 

כחצי שנה לאחר מכן, כשרוני כבר היה בטיול אחרי הצבא בהודו, הוא קיבל הודעת וואטסאפ מארגון עזר מציון, שהודיעה לו שהחולה שאמור לקבל את תרומת מח העצם, יזדקק לה בהקדם. "אחרי 4 חודשים של טיול קיבלתי את ההודעה", מספר חן. "ידעתי מיד מה עלי לעשות והתחלתי לארוז. לא הייתה מחשבה של כן או לא - זה היה ברור שמישהו צריך שאציל לו את החיים. כשמשהו כזה קורה אתה לא חושב פעמיים. כמה פעמים בחיים יש לך הזדמנות להציל חיים? לא היה אפילו שבריר שניה של מחשבה או חרטה למרות שזה קוטע לי את הטיול באמצע".

 

אחרי יומיים חן קיבל את כרטיסי הטיסה, ותוך מספר ימים כבר היה בישראל. "אנשים אומרים לי תודה, אבל בעצם אני צריך להגיד להם תודה על כך שניתנה לי הזכות להיות חלק מהמאגר ולהיות מסוגל להציל חיי אדם", אמר חן.

 

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון הוקם לפני כעשרים שנה, והוא וכולל 945,052 תורמים פוטנציאליים, שבזכותם בוצעו כבר למעלה מ-2,969 השתלות מצילות חיים. מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר: "זה מרגש כל פעם מחדש לראות איך תורמים במאגר הלאומי, שאנחנו מודיעים להם על האפשרות להציל חיים, עוזבים הכל ומגיעים - גם אם הם בקצה העולם. זו ערבות הדדית שאין לה גבולות. רוח ההתנדבות והעזרה ההדדית של הדור הצעיר בישראל למען הצלחת חיים היא מפעימה".