המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון", בשיתוף סגן השר יעקב ליצמן ומשרד הבריאות, חנכו היום מרכז רפואי חדש ראשון מסוגו בישראל לאיסוף תרומות תאי אב (מח עצם). זו הפעם הראשונה בו מרכז איסוף תרומות יפעל מחוץ לבתי החולים. המרכז יאפשר לתורמים לעבור את הליך התרומה מבלי הצורך לבלות  חצי יום בבית החולים.  

 

סגן השר ליצמן חנך את המרכז לאיסוף תאי אב ב"עזר מציון" יחד עם יו"ר הארגון הרב חנניה צ'ולק, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם ד"ר ברכה זיסר, והמנהל הרפואי של המאגר הלאומי לתורמי מח עצם פרופ' יצחק יניב . במהלך הסיור במרכז הוא פגש את שקד אביטן, שהיה באותה עת בהליך תרומת מח עצם "ברגע שמודיעים לך, אתה ישר אומר כן, כשיש מישהו שצריך אותך, שאתה יכול להציל חיים, אתה לא חושב פעמיים" סיפר אביטן "כשהשתחררתי נזכרתי שהצטרפתי למאגר ונכנסתי לאתר של "עזר מציון" לבדוק אם אני רשום. לא סיפרו לי כמעט כלום על האדם שתרמתי לו, מעבר לכך שמדובר באישה שחולה. בהמשך אני מאוד אשמח לפגוש אותה".

 

"התורם הוא הנכס המרכזי בתהליך של תרומת מח העצם והמאגרים המתקדמים בעולם, ביניהם "עזר מציון", הבינו שצריך לייצר עבורו סביבה ייעודית, שתאפשר לו לבצע את התרומה בצורה נינוחה ולא במחלקות בית החולים", מסבירה ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" "אנחנו גאים בכך שהמרכז הינו בין הראשונים בעולם ביחד עם מספר מדינות אירופאיות מובילות בתחום מח העצם, כדוגמת גרמניה, שמעבירים את הליך האיסוף של תאי האב מבית החולים למרפאה ייעודית לאיסוף התרומות".

 

כמו כן, צוות הליווי של המאגר, שמלווה את התורם לכל אורך תהליך התרומה, לא היה נוכח עד היום עם התורם בבית החולים כאשר הזמן שהייתה אורכת התרומה נע בין 6-7 שעות בממוצע ולעיתים אף יותר. במסגרת המרכז הרפואי החדש, זמן התהליך התקצר דרמטית  וצוות המאגר נמצא לצד התורם כל הזמן. כמו-כן, ניתן לבצע איסוף מ- 3 תורמים בו זמנית ובהמשך מ- 6 תורמים ביום, עד למעלה מ- 100 תורמים בחודש. כיום ישנן בין 30-40 תרומות בחודש והמרכז נבנה תוך חשיבה ותכנון עתידי על-בסיס מודלים מחו"ל.

 

"אני מברך על הקמת המרכז. זהו צעד גדול וחשוב שעשו "עזר מציון" שהקימו מרכז מכובד, שאנשים יוכלו לבצע תרומת מח עצם ולהציל חיים" אמר סגן השר יעקב ליצמן במהלך הסיור "'עזר מציון' הוכיחה את עצמה לאורך השנים, כארגון מציל חיים ויעידו על כך יותר מ- 950 אלף התורמים הפוטנציאליים, הנמצאים במאגר" הוסיף סגן השר.

 

"כל התפקיד של הצוות פה הוא לטפל בתורמי מח העצם, מה שהופך את התהליך למאוד יעיל והתוצאות של האיסופים מאוד טובות והכל מתבצע תחת קורת גג אחת" סיפר פרופ' יצחק יניב, מנהל המרכז "בנוסף לטיפול בתורמים, אנחנו גם משתפים פעולה עם גורמים שונים שחוקרים תאי מח עצם על מנת למצוא דרכים לשפר את תוצאות ההשתלות".

 

במרכז פועל  צוות רפואי שלם, שכולל רופא, אחיות, טכנאיות ומנהלת מרפאה. איסוף התרומות מתבצע לפי כל תנאי האמנות עליהן חתום המאגר כלפי התורם, לאיכות התרומה וכן להיות אחראיים לכל התהליך ולהפיק תרומה איכותית.