ויקטור (49) עלה בשנת 88 ממרוקו עם שתי אחיותיו כשהיה בן 19 בלבד מטעמי ציונות והתגייס לצנחנים: "החלום שלי היה לעלות לארץ ולשרת בצה"ל בגאווה" הוא מספר. את אשתו, שגם היא עלתה ממרוקו בגיל 18, פגש בארץ ולימים הביאו 5 ילדים, כאשר 3 הילדים שלהם משרתים בצה"ל. הבת הגדולה משרתת כמפקדת בחיל משמר הגבול כחלק ממערך צה"ל, הבן משרת בחיל ההנדסה הקרבית והבת השלישית משרתת כחובשת בחיל הרפואה.

ב- 2015 התגלה אצל ויקטור סרטן מסוג לוקמיה. הוא אובחן בשלב אקוטי ונזקק באופן מיידי להשתלת מח עצם. בזמן שהמתין לאיתור תורם מתאים, הוא אושפז מספר פעמים בבית חולים כשהאשפוז כלל טיפולי כימותרפיה אגרסיביים קשים "באחת הפעמים אף נשארתי כ- 10 ימים רצופים במרכז "בית אורנית" "של עזר מציון", כיוון שאני גר ביישוב בר יוחאי בגליל העליון והנסיעות היום יומיות היו ארוכות ומתישות. לאחר כארבעה חודשים נמצא תורם מתאים. אלו היו חודשים קובעי גורל עבורי ועבור בני משפחתי. הציפייה וההמתנה היו קשים, כאשר במקביל אני עובר טיפולי כימותרפיה מתישים".

בדצמבר 2015 עבר ויקטור השתלת מח עצם. תקופה ארוכה לאחריה, המצב לא השתפר, הוא חש ברע וסבל מדחיית השתל על-ידי הגוף. לקראת סוף 2017 הוא החליט להפסיק את הטיפולים, כי לא יכול היה לשאת את הכאב עוד. בשלב הזה החל שיפור איטי במצבו, שנמשך עד היום. בקרוב הוא יתחיל סדרה של כ- 50 חיסונים ולדבריו "לא ניתן להגיד שהסרטן נעלם, אך הוא מטופל".

רם גואטה הצטרף למאגר מח העצם כחלק משרשרת החיול בתהליך הגיוס ולאחר כשנתיים הוא נמצא מתאים לתרום לויקטור. כשהתבקש לבוא לתרום ולהציל חיים הוא לא היסס לרגע והמערכת הצבאית עודדה ותמכה מאוד. המקרה היה דחוף ויום לאחר מכן כבר התחיל את הבדיקות. תוך שבוע וחצי בוצעה התרומה!

כשהודיעו לרם על ההתאמה בינו לבין חולה לוקמיה הוא היה מופתע ומרוגש  "מהרגע הראשון היה לי ברור שזו זכות שנפלה בחלקי. זה היה תהליך קצר ושמחתי שהכל יצא לטובה והייתי יכול היה להעניק למישהו את חייו בחזרה" סיפר.

המפגש עם התורם שלו כבר בוטל מספר פעמים, אך כמעט 3 שנים מאז ההשתלה, כשויקטור הרגיש כבר יותר טוב, זה קרה. המפגש היה מאוד אמוציונלי ומרגש לשני הצדדים, המשפחה של ויקטור שתמכה בו לאורך כל זמן המחלה הייתה מאוד נרגשת. שעות ארוכות אחרי המפגש הם נשארו לשוחח ובקרוב אמורים להיפגש שוב.

ויקטור נשאר מאוד אופטימי ואינו מקל ראש במעשה של התורם שלו "אני כל החיים דואג לעזור לזולת ולסייע כמה שאני יכול ואני שמח שכשאני הייתי צריך, היה מישהו שיכל לעזור לי בחזרה" אמר בעיניים דומעות "זה היה דבר גדול מאוד מה שהתורם עשה, זה רגע מאוד מיוחד וגורלי בשבילי ובשביל משפחתי".

"ויקטור שעלה לישראל לפני כ-30 שנה מתוך אידיאולוגיה ציונית, על-מנת להתגייס לצנחנים, זכה לסגור מעגל ולקבל את חייו בחזרה, לאחר שרם, מפקד בהנדסה קרבית, תרם לו מח עצם". אומרת מנהלת ומייסדת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון", ד"ר ברכה זיסר "זה עם ישראל בתפארתו. צה"ל היה ונשאר המחבר בין כל חלקי העם והוא גם מנוע הצמיחה המרכזי של המאגר הלאומי לתורמי מח עצם ב"עזר מציון" הבנוי על ערבות הדדית. התורמים הפוטנציאלים במאגר שהצטרפו בעת החיול מהווים היום למעלה מ 50% מהמאגר".