זמן קצר לאחר שאבישי בדלבייב (5) תושב לוד, נולד, הוא אובחן כחולה באנמיה נדירה, שצפויה הייתה להחמיר ולהפוך ללוקמיה. כשהיה בן שנתיים וחצי, הרופאים הבהירו לבני המשפחה כי רק תרומת מח עצם תציל את חייו.

 

"כשאבישי נולד הוא היה חיוור, ורמת ההמוגלובין שלו הייתה נמוכה מאוד", סיפרה אמו אסתר. "הרופאים עשו לו בדיקות, ובגיל חצי שנה אמרו שהוא צריך השתלת מח עצם". ההורים קיוו כי מצבו הרפואי של אבישי ישתפר, ובמקביל הוא קיבל עירוי דם בקביעות.

 

"בסופו של דבר, הבנו שאי אפשר להמשיך ככה", סיפר ישראל, אביו של אבישי, שנאלץ להתפטר מעבודתו כדי לטפל בבנו. לפני קצת יותר משנתיים, כשהיה בן שנתיים וחצי, הרופאים קבעו כי על אבישי לעבור השתלת מח עצם. "זה היה קשה מאוד", נזכר האב. "אבל כל המשפחה עזרה, וקיבלנו תמיכה מעמותת עזר מציון".

 

שבועיים לאחר החלטת הרופאים נמצא לאבישי תורם – יעקב גאון (40) סגן נשיא אוניברסיטת אריאל, שכיהן בעבר כסמנכ"ל "צהר" ומנהל בכיר בחברות היי-טק. גאון, תושב שעלבים, הצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" לפני כתשע שנים במהלך גיוס תורמים לעמית קדוש.

 

"שמח לראות שאבישי בריא"

בשבוע שעבר נפגשו אבישי והוריו עם גאון שהציל את חייו. המפגש מרגש נערך בבית "אורנית", מרכז התמיכה והסיוע של עזר מציון לחולי סרטן בפתח תקווה. "אני כל כך שמח לראות שאבישי בריא", סיפר גאון בהתרגשות. "ארבע שנים וחצי אחרי שהצטרפתי, התקשרו אליי מעזר מציון. חשבתי שהם רוצים תרומה כספית, אבל הם הסבירו לי שנמצאתי מתאים לתרום מח עצם לילד חולה לוקמיה", הוא נזכר. "מיד אמרתי כן, אבל אז התעוררו חששות. בסופו של דבר כמובן שהסכמתי".

 

לאחר בדיקות נוספות, נמצאה התאמה מושלמת בין השניים ולפני שנה וחצי בוצעה ההשתלה בבית החולים. לפני שעבר את ההשתלה, פנה גאון לרב יובל שרלו מראשי ארגון צהר, וביקש שיכתוב עבורו תפילה מיוחדת להצלת ההשתלה. "זה היה תהליך קשה", נזכר ישראל בימים שלאחר ההשתלה שעבר בנו. "לא קל לראות ילד בן שנתיים וחצי בוכה ואי אפשר לעזור לו. זה חוסר אונים".

 

בשבוע שעבר, התקיימה הפגישה המרגשת. "לא היה לי מה להגיד, רק לחבק את האיש שהציל את הבן שלי", אומר ישראל. "אני שמח לראות את אבישי בריא, זאת סגירת מעגל", מוסיף גאון.