אליס וייצמן עלתה לישראל ממרוקו בגיל 4 וגדלה בישראל.

בגיל 20 בעקבות עבודתו של בעלה, היא עברה לאוסטרליה ורק כעבור 40 שנה חזרה לישראל.

פחות משנה לאחר מכן היא החלה להרגיש לא טוב וחשבה שיש לה שפעת. אחרי מספר ימים עם כאב מציק היא השתכנעה והלכה להיבדק "קצת היה לי מוזר שבאו ולקחו ממני דם מספר פעמים" היא מספרת "פתאום הגיעו 4 רופאים ובלי הכנה מוקדמת אמרו לי שיש לי לוקמיה. הייתי בשוק ועד היום אני לא באמת מאמינה שעברתי את המחלה הזו". היא נכנסה מיד לבידוד והתחילה כימותרפיה אינטנסיבית, אך לבסוף בישרו לה שהיא תהיה חייבת לעבור השתלת מח עצם.

אחרי 5 חודשים ארוכים היא קיבלה את הבשורה לה חיכתה, הדגימה המתאימה נמצאה במאגר האישי אותו הקימו ומימנו חברי קהילת 'קדומים' שבשומרון. "אין לי מילים לתאר את ההרגשה הזו – זה כאילו קיבלתי את החיים שלי בחזרה".

 

התורם שלה היה ג'ונס מרציאנו, שהגיע לישראל כחייל בודד כשנתיים לפני והצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח העצם של עזר מציון במהלך הגיוס לצבא. כשהתקשרו לבשר לו הוא עדיין לא הבין עברית כל כך טוב, אבל ברגע שאמרו לו מדובר על תהליך שיכול להציל חיים הוא מיד הסכים "בהתחלה לא הבנתי על מה מדובר, כי בגיוס אנחנו עושים את זה באוטומט, אבל כשהבנתי שאני יכול להציל חיים של בנאדם ועוד שאני לא צריך לעשות הרבה בתהליך, כמובן שהסכמתי" נזכר ג'ונס.

ג'ונס מאוד מצטנע בכל מה שקשור למעורבות שלו בתהליך "לא כל כך רציתי לחשוב על האדם שתרמתי לו כדי שהוא לא ירגיש איזושהי מחוייבות" הוא אומר "עשיתי את זה מתוך רצון לעזור, לתת חיים לאדם. מדובר בסופו של דבר בתרומה, לא בהלוואה, אני לא ציפיתי לכלום בתמורה ומבחינתי זה היה מעשה ברור מאליו".

 

במפגש ביניהם שנערך לאחרונה הגיע אליס בהתרגשות רבה מאוד "לא ישנתי מספר ימים לפני מהציפייה לפגוש אותך – יש מלאכים בשמיים" אמרה לו "אתה ילד, יכול להיות הנכד שלי, אבל הצלת אותי. אתה המלאך השומר שלי ועכשיו אנחנו נעטוף אותך באהבה  - יש לי עכשיו עוד בן" אמרה לו. ג'ונס שהגיע למפגש כאמור ללא ציפיות אמר "עד שהגעתי לפגוש אותך נמנעתי מלחשוב על זה, הרגשתי שלא עשיתי הרבה" אמר לה "אבל עכשיו כשאני פה אני מבין שהצלתי את החיים שלך. אין לתאר את ההרגשה הזו עכשיו".

 

"הערבות ההדדית של עם ישראל היא אחד העקרונות שמובילים את פעילות המאגר" אומרת ד"ר ברכה זיסר מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון "ג'ונס הגיע לישראל כדי להתנדב לצבא ולשרת את המדינה, אך כנראה לא חשב שאלוהים תכנן לו מצווה הרבה יותר גדולה – הצלת חייה של אליס, שגם היא בדיוק חזרה לישראל לאחר עשרות שנים בחו"ל. אנחנו שותפים ליצירת משפחות חדשות בישראל ואין זכות יותר גדולה מזו, לעשות זאת בנסיבות הללו".

 

כאמור, ⁦מימון פענוח דגימת מח העצם של ג'ונס שבהמשך הצילה את אליס, נעשה בזכותם של חברי קהילת היישוב 'קדומים'. חברי היישוב הקימו יחד מאגר אישי הלוקח חלק במימון מאות דגימות מח עצם על שמם, ובכך הם זוכים להציל חיים.