בדיוק לפני שנתיים, לקראת יום העצמאות ה- 68 של מדינת ישראל, משה פינטו, בן 60 היה על סף ייאוש. מחלת הלוקמיה (סרטן הדם) שבה לקה הלכה והחריפה וכל טיפולי הכימותרפיה שעבר לא צלחו. רופאיו הבהירו לפינטו כי בשל המצב הקשה, רק תרומת מח עצם תציל את חייו.


אבל בדיוק כשפינטו כבר היה מוכן להרים ידיים, נמצא תורם מתאים - אליסף בן מנחם (בן 24), שהצטרף למאגר ביום גיוסו לצבא. מנחם, שהחל את שירותו בחיל השריון הוא היום קצין בדרגת סגן.

 

אתמול נפגשו השניים לראשונה, ובמהלר שיחתם נזכר בן מנחם בהודעה המרגשת שלפיה הוא נמצא מתאים בלעדית להציל חיי אדם מסוים. את ההודעה הוא קיבל במהלך תרגיל ניווט בתחילת קורס הקצינים. "מיד הסכמתי", הוא מספר. "לא היו לי לבטים, מבחינתי זה רק עזר לניווט להסתיים מהר יותר".


ביום העצמאות ה-68 בוצעה בהצלחה ההשתלה, ומאז, עבור פינטו, יום ה׳ באייר נחקק בתור היום שבו חייו ניצלו.

 

שנתיים אחרי, בפתח יום העצמאות ה- 70 למדינת ישראל, זכה פינטו הנרגש לפגוש פנים מול פנים בצעיר הנדיב שהציל את חייו. המפגש המרגש בין השניים התקיים בבית "אורנית", מרכז התמיכה והסיוע של עזר ציון לחולי סרטן. "גם אלף תודות לא יספיקו לתאר את מה שאני מרגיש", אמר פינטו. בן מנחם מצדו, שהגיע לבוש במדים, אמר בצניעות ובחיוך רחב: "זכיתי להציל חיים".


ד״ר ברכה זיסר, מנהלת מאגר הלאומי של תורמי מח העצם, הוסיפה כי "הסיפור המרגש של השניים הללו מקפל בתוכו הצלת חיים וערבות הדדית, ערך היסוד של "עזר מציון". אנו גאים להיות שותפים להצלת היי אדם".