מהרי האלפים – למאגר תורמי מח העצם. עמותת "עזר מציון" ערכה השבוע מבצע להבאת דגימות מצילות חיים מצעיר שהצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של העמותה, ומתגורר באתר סקי בעיירה בלב האלפים הצרפתים. המבצע נוהל על ידי מתנדבי "מחוברים לחיים", ערוץ ההתנדבות של "עזר מציון", הכולל אלפי מתנדבים במאות קבוצות, וכן אנשי חב"ד בצרפת.

 

הצעיר, מתן גרא, 21, הצטרף למאגר במהלך גיוסו לצבא, ממנו השתחרר לפני מספר חודשים. זמן קצר לאחר שחרורו, הוא החליט לעבוד בעיירת הנופש וואל טורנס, הידוע בזכות אתרי הסקי שלה. יום לפני שטס, הוא זכה לשיחת טלפון מ"עזר מציון", שבה הודיעו לו כי הוא נמצא מתאים לתרום לתינוקת חולת לוקמיה בת חצי שנה, והוא התבקש לבצע בדיקות נוספות כדי לוודא את התאמתו. לאחר שביצע את הבדיקה, הוא עלה על המטוס לצרפת.

 

לפני מספר ימים הגיעו תוצאות הבדיקות, שהראו כי גרא מתאים לתרום, וכי עליו לבצע בדיקות נוספות כדי להשלים את הליך ההתאמה. לאחר שהתברר כי הוא שוהה בלב האלפים, ולא מתכונן לשוב לארץ בקרוב, נכנסו מתנדבי "מחוברים לחיים", בראשותו של מאיר קווין, לתמונה. הוא פנה לשליח חב"ד בצרפת, אברהם שורצבורד, שיצר קשר עם יוני כהנא, מנכ"ל חברת הנסיעות "כהנא גרופ" שהיה באותה עת באתר הסקי במקום. כהנא איתר את גרא והפנה אותו למרפאה מקומית, במטרה לשאוב דם. אך לאחר שלא נמצאו מבחנות מתאימות, ב"עזר מציון" ניסו לאתר מתנדב שיוצא מישראל לצרפת, במטרה להעביר באמצעותו את המבחנות.

 

בסופו של דבר נמצא אדם שטס מישראל לעיירת הנופש שבה שוהה גרא, והוא התנדב להעביר את המבחנות למרפאה. כמה שעות לאחר נטילת הדם, הוחזרו במבחנות לישראל באמצעות מטייל נוסף שחזר לישראל. כאשר הוא נחת בארץ, חיכה לו בשדה התעופה מתנדב של 'עזר מציון' שלקח את המבחנות לבדיקות המעבדה הנדרשות, שבה ייערכו בדיקות התאמה שיקבעו סופית אם גרא יוכל לתרום להצלת חיים. "מדובר פה בהצלת חיים של תינוקת. ברגע שיגידו לי שאני מתאים, אני ישר חוזר לארץ ותורם", הוא אומר.

 

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון", שהוקם לפני כעשרים שנה, כולל 877,315 תורמים פוטנציאליים שבזכותם בוצעו 2,657 השתלות מצילות חיים.  מנהל המאגר, ד"ר ברכה זיסר: "אנחנו נעשה הכל כדי לסייע למי שנזקק לסיוע, גם אם נצטרך להגיע לקצה העולם. אני מודה למתנדבי 'מחוברים לחיים', שממחישים מדי פעם את מחויבותם לחיים".