"וורקנש סובלת מלוקמיה לימפובלסטית חריפה. היא נשאית של מוטציה שהופכת את המחלה לאגרסיבית והסיכוי היחיד שלה להחלמה זה השתלת מח עצם מתורם", מסביר הרופא שלה מנהל המחלקה ההמטולוגית ב"מרכז הרפואי סורוקה", ד"ר איתי לוי. " אנחנו במרוץ נגד הזמן. היא צריכה תורם זמין דחוף כדי שנוכל לבצע את ההשתלה".

 

המבצע להצלת חייה של וורקנש אמביה בת ה-30 יוצא לדרך. וורקנש, כבר שנים מקדישה את חייה לסיוע לקהילה האתיופית זקוקה כעת  לבני הקהילה  שיתגייסו להציל את חייה. "עוברים עליי ימים לא קלים, עם הרבה בכי ותסכול, אבל אני שואבת הרבה כוחות מהמשפחה ומהחברים שלי. אבל אני יודעת שאני אעבור את זה, למרות כל הקושי. מה שהכי קשה לי עכשיו זה שאין לי שיער, והשיער היה המאפיין שלי", מספרת וורקנש המאושפזת במחלקה ההמטולוגית ב"סורוקה" וקוראת לבני הקהילה שלה להירתם למבצע. "חשוב לי שתבואו לתרום. אני זקוקה לעזרה שלכם. זאת בסך הכל בדיקת רוק פשוטה שיכולה להציל אותי ועוד המון חולים מהקהילה האתיופית בעתיד".

 

בשל הדחיפות במצבה של וורקנש, משפחתה וחבריה יחד עם המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון"  נערכים למבצע חירום כלל ארצי מיוחד בקרב בני הקהילה האתיופית שיתקיים כבר בעוד שבועיים ב-1 וה- 2 למאי.

 

לרשימת התחנות לחצו כאן

 

הכל החל לאחר שוורקנש, החלה לסבול לאחרונה מכאבי גב חזקים שנמשכו מספר חודשים. למרות כל הבדיקות שעברה, הרופאים לא הצליחו למצוא את המקור הכאבים, וחשדו כי מדובר בזיהום. בחודש פברואר, כאשר ביקרה את הוריה בנתיבות, הכאב החריף והיא פונתה לבית החולים סורוקה. בבדיקה מח עצם שעברה, התברר כי היא סובלת מלוקמיה לימפוציטית.

 

לאחר שעברה סדרה של הקרנות וטיפולי כימותרפיה, הסתבר כי רק תרומת מח עצם תציל את חייה, ובגלל האופי הקשה של המחלה, עליה לקבל את התרומה בתוך שבועות ספורים. מנהל המחלקה ההמטולוגית בסורוקה, ד"ר איתי לוי מסביר כי את ההשתלה ניתן לבצע רק כאשר החולה בהפוגה: "וורקנש כרגע נמצאת בהפוגה מהמחלה, ויש חלון זמן קצר שבו ניתן להשתיל את מח העצם. אם נפספס את ההזדמנות והמחלה תחזור, זה יהיה גרוע. לכן אנחנו במרוץ נגד הזמן. היא צריכה תורם זמין דחוף כדי שנוכל לבצע  את ההשתלה".

 

בבדיקה שערך המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון" בארץ ובעולם, לא נמצא עד כה עבור וורקנש תורם מתאים.

 

במחקר רחב היקף שנערך בשנתיים האחרונות ע"י המאגר הלאומי לתורמי מח עצם ב"עזר מציון", בקרב 275,000 תורמים במאגר ונעשה בשיתוף יחידת הביואינפורמטיקה של מאגר Be The Match  הנחשב לאחד המאגרים המובילים בעולם ויחד עם פרופ' יורם לוזון מאוניברסיטת "בר אילן", נמצא שישנם אוכלוסיות שאין להם ייצוג הולם במאגר הלאומי, עובדה המשפיעה בצורה משמעתית על סיכויי ההצלחה שלהם למציאת תורם. מדובר בין השאר בבני הקהילה האתיופית שעדיין אין להם ייצוג הולם. במאגר יש 11,530 תורמים פוטנציאליים בני הקהילה, כ-1.2 אחוזים מכלל התורמים במאגר (892,428). מדובר בשיעור הנמוך באופן מובהק מחלקם היחסי של האתיופים בחברה הישראלית (144,100), העומד על 1.7 אחוזים.

 

מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר: "אנחנו יוצאים לקמפיין כדי להציל את חייה של וורקנש. אני קוראת לבני הקהילה האתיופית לקום ולהצטרף למאגר, כי אין דבר חשוב יותר מהצלת חיים". לדבריה, זו הזדמנות עבור הקהילה האתיופית לחזק את המאגר שלהם במאגר הלאומי ולהביא את שיעורם לייצוג הולם שיעלה באופן משמעותי את הסיכוי להציל את  וורקנש ובני קהילה אחרים בעתיד".

 

וורקנש עלתה לארץ מאתיופיה בהיותה בת 4. במהלך השירות הלאומי היא החלה לעבוד עם בני הקהילה האתיופית, ובמקביל שימשה כחונכת לתלמידים בני הקהילה. לאחר שסיימה את השירות היא המשיכה להתנדב בפעילות חברתית ולסייע לבני קהילתה. היא התנדבה בעמותות המסייעות לקליטת עולים מאתיופיה ושילובם בשוק העבודה, ובמקביל סייעה לתלמידים מבני הקהילה.

 

לאחר שסיימה לימודי חינוך אנתרופוסופי היא החלה לעבוד כגננת בגן אנתרופוסופי. כאשר אובחנה, היא הייתה לקראת סיום לימודיה לתואר שני בפסיכודרמה.