במשפחת אביטל מכירים את הסרטן מקרוב: שלומית (51), אמא ל-5 ילדים, שניצחה בעבר את סרטן צוואר הרחם ופעמיים את סרטן השד, אובחנה לפני ארבע שנים בפעם הרביעית בחייה עם לוקמיה חריפה ונזקקה לתרומת מח עצם דחופה.

 

ברק שניידר (22) מרחובות, שבזמן שירותו הצבאי הצטרף למאגר מח העצם במסגרת שרשרת החיול, נמצא כמתאים לתרום. "התקשרו אליי מעמותת "עזר לציון" שאני מתאים והשיחה הפתיעה אותי מאוד, זו לא שיחה שאתה מקבל בדרך כלל, אך הייתי שמח מאוד לשמוע ואמרתי כן בלי להסס".

 

לדבריו, בגלל הדחיפות, תוך כשבועיים מהרגע שיצרו איתו קשר, הפרוצדורה של התרומה כבר התבצעה.

 

מאבק במחלות הסרטן

בשנת 2000 ו-2014 אובחנה אביטל עם סרטן שד והצליחה להתגבר על המחלה. במקביל, לאורך השנים אובחנה גם עם תאים טרום סרטניים בצוואר הרחם ומחלת הפוליציטמיה, שהטיפול בה הוא באמצעות כימותרפיה.

 

בשנת 2015 היא אובחנה שוב עם סרטן, הפעם האבחון היה לוקמיה (סוג של סרטן דם). "המקרה שלי היה גבולי היות וכבר עברתי טיפולי כימותרפיה רבים והרופאים לא ידעו אם אני מסוגלת לצלוח טיפולי כימותרפיה נוספים", מספרת אביטל, "למרות זאת הרופאים החליטו לקחת את הסיכון ובמקביל להתחיל בחיפוש אחר תורם מח עצם שיציל את חיי".

 

לשמחתה לאחר זמן לא רב הודיעו לה שנמצא לה תורם.

 

 

"לא אשכח אותך - יש לי עכשיו עוד בן"

לאחרונה זכו השניים למפגש מרגש ב"בית אורנית", במאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון". "לפני ההשתלה הגעתי למצב שאני כבר לא יודעת מה קורה איתי", סיפרה אביטל לשניידר בהתרגשות במהלך המפגש הראשון ביניהם, "הבן שלי חזר לארץ במיוחד אחרי שנים בהולנד לנהל את כל הפעילות, כולל גיוס עשרות תרומות דם שהייתי צריכה. בשלב הזה כבר השלמתי עם ההבנה שכנראה לא אראה את הבת שלי מתגייסת, את הילדים שלי מתחתנים ובוודאי לא את הנכדים".

 

לדבריה מאז ההשתלה היא ניסתה לברר מי התורם. "הייתי בהלם כשראיתי שמדובר בך, אתה 'ילד'", אמרה אביטל. "לא אשכח אותך לעולם, יש לי עכשיו עוד בן". שניידר השיב לה: "יש לי עכשיו עוד אימא. זו מתנה לעשות מה שעשיתי, זכות גדולה. זה נחרט לי בלב".

 

אבל זו לא פעם ראשונה שמשפחת שניידר זוכה להציל חיים. לאחרונה ליווה ברק את אחיו הגדול אופק (25) בתהליך תרומת מח עצם, לאחר שגם הוא נמצא מתאים לתרום.

 

"המאגר הוא הגדול בעולם ביחס לאוכלוסייה ואחוזי ההיענות לתרומת מח עצם מצילת חיים היא מהגבוהות בעולם", אמרה ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם ב"עזר מציון", "על אף זאת, זה תמיד מרגש לראות את התורמים ובטח משפחה כמו משפחת שניידר שזו הפעם השנייה שהם תורמים תרומת מח עצם מצילת חיים.

 

"גם המפגש בין שתי המשפחות של התורם והנתרם הופכים למשפחה אחת, הוא מרגש מאוד. כשחושבים על זה, לאורך השנים סייענו בהצלת אלפי חיים של בני אדם".