"עזר מציון" עוסקת בבנייה, בהרצה ובפיתוח של תוכניות להתערבות מוקדמת במעונות, בגני ילדים ובכיתות נמוכות ברחבי הארץ. מטרת התוכניות היא להקנות לצוותים החינוכיים בגיל הרך את הידע המקצועי והכלים המעשיים לא רק לזהות ילדים עם סיכון התפתחותי ברמות שונות - אלא גם ליצור התערבות מוקדמת במסגרת הכיתה והגן ובמסגרת תפקידם כאנשי חינוך ולא כמטפלים.

 

לעשיה בתוך מסגרת החינוך יתרונות רבים: הוא נעשה בסביבה הטבעית והמוכרת לילד, בה הוא מרגיש בנוח; הוא משתלב בסדר יום של המסגרת; נערך בקבוצות שלא מהווים איום על הילד ומקדם את כלל הילדים.

 

בראשית הדרך התמקדה העשייה בחצרות הגנים, ומכאן שמה של התוכנית. עם הזמן בשלו תהליכים, ו"חצר פעילה" התפשטה לכל מרחבי הגן, לכל תחומי התפקוד ולכל מסגרות הגיל הרך (מעונות, גנים וכיתות בית הספר הנמוכות) והרצף הגילי (יילוד עד 6 שנים).

 

כיום התוכניות לקידום התפתחות כוללות מספר דגמים, שמטרת כולם אחת ודו-ממדית: יצירת תשתית של ידע וכלים לצוותי חינוך בגיל הרך, בנושא ילדים בכלל וילדים בסיכון התפתחותי בפרט, וביסוס תהליכים של שינוי תפיסות. זאת, בנושאים: צרכים של פעוטות וילדים, קשר בין כל תחומי התפקוד, חשיבות הזיהוי והטיפול המוקדמים ומידת אחריותם של המורים במסגרות הרגילות לחולל שינוי אצל ילדים המפגינים קשיים התפתחותיים.

 

כחלק מהתוכניות לקידום התפתחות, נכתב ספר הדרכה להורים ולאנשי חינוך בשם "לחוש, לנוע ולגדול" - לפרטים לחצו כאן.

 

מנהלת מקצועית ארצית: סימון וולפסון

טלפון: 073-3956700

מייל: simone@ami.org.il