מה הסימנים שאני צריך לזהות כדי להבין שעלי לפנות לפסיכיאטר? או לעזרה נפשית כלשהי? מי ידריך אותי מה לעשות ולאן לפנות? מי קובע אם זו מחלת נפש או תופעה חולפת ? מהן מחלות נפש? איך מזהים סימנים ראשונים? איך עוצרים?

 

מחלת נפש לא פורצת ביום בהיר ללא כל התראה ולכן צריך לדעת לזהות את הסימנים שעשויים לאותת לנו על מחלה או הפרעה שמתפתחת בחשאי.

הפרעות ומחלות נפש הן בעיות בתחום התחושה והתפקוד.

 

האיתותים הם:

תחושות והתנהגויות של האדם שאנחנו חוששים עליו:

תפקוד שנפגע לאורך זמן, תחושה רעה ללא סיבה הנראית לעין, פער בין ההיגיון של האדם לסביבתו, רגישות גבוהה יותר כמעט לכל דבר, דרישות לא מציאותיות, פירוש של המציאות בצורה מעוותת, לעיתים דמיונות ומשאלות מוזרות, ויכוחים רבים, הסתגרות, הימנעויות, חששות, ספקות, אכזבות וכעסים לא מוסברים, שינויים חדים במצב הרוח.

לפעמים נזהה הקפדת יתר על עשייה לא מושלמת שלו או של סביבתו.

 

תחושות של הסביבה באינטראקציה עם האדם שאנחנו חוששים עליו:

תקשורת שגורמת להתשה, תחושה שמערכת היחסים עמו מתדרדרת, לחץ מוגבר וחוסר סבלנות וסובלנות כלפיו.

 

אם זיהינו כמה מהתופעות (לא תמיד כל התופעות קיימות) שחוזרות על עצמן צריך לפקוח עיניים, יש הסתברות שמשהו רע קורה. 

 

די לנו אם נזהה מספר תופעות כדי שניקח אחריות ונתייעץ, חבל לאחר את המועד. ככל שנאבחן בשלב מוקדם יותר, יש סיכוי טוב יותר למנוע התמוטטות או למזער את הנזק אם כבר החל.

הכוונה נכונה לבני המשפחה כיצד להתייחס והאם יש צורך באבחון מקצועי או שניתן להשתמש בדרכים אלטרנטיביות עשוי להיות קריטי בלהיות או לחדול. 

 

אסור להניח לדברים לקרות ולהתדרדר. קורה שאנשים מייחסים את ההתנהגות לגיל חולף או לתקופה משברית בעקבות מצב מסוים בתקווה שהכל יסתדר מאליו. זה עלול להיות מסוכן מדי. רצוי מאוד לעצור ולמנוע ככל האפשר. מרכזי הייעוץ למשפחות של 'עזר מציון'  הן המקום, דרכו תוכלו להבין ולדעת קצת יותר, מתי, איך ואם בכלל צריך אבחון פסיכיאטרי.

 

בכל ספק מומלץ לפנות ולשאול, לברר ולא להניח לדברים הם לא יחלפו מעצמם.

 

ויפה שעה אחת קודם.

 

לפרטים - לחצו