מה הייתם עושים לו הייתה לכם אפשרות להגשים את משאלתה האחרונה של נערה בת שבע-עשרה, חולת סרטן במצב קשה מאוד?
עבור ישראל טיירי, מנהל מערך האמבולנסים של 'עזר מציון', לשאלה הזאת יש רק תשובה אחת.

 

לפני כמה חודשים קיבל ישראל טיירי שיחת טלפון ממתנדבת של 'עזר מציון' בבית חולים בירושלים, שבפיה בקשה מיוחדת: צעירה חולת סרטן מבקשת להגיע לים, ובמצבה אין אפשרות ניידות בלי אמבולנס, כלומר בלי ציוד רפואי למקרה חירום, ובלי צוות רפואי מלווה.

"לוח הזמנים במחלקה אינו נקבע מהיום להיום", מספר טיירי, "אלא מהיום למחר. כל האמבולנסים שלי כבר היו תפוסים. אמרתי לה שתדבר איתי למחרת". אבל התשובה שהוא קיבל גרמה לו להבין שבמקרה הזה לא ברור שיש מחר.

"אמרו לי שאי אפשר לדעת מה יהיה מחר", הוא מספר, "לכן התגייסתי למצוא פתרון. במשך שעתיים ניסיתי להזיז את הלו"ז באופן שלא יפגע באחרים אך ישחרר לי אמבולנס בשביל הנערה המדוברת".
מתנדבות 'עזר מציון' בירושלים וחברותיה של הנערה קישטו את האמבולנס בשטיח אדום ובבלונים צבעוניים ויצאו מבית החולים עם הנערה, עם צוות רפואי ועם משפחתה של הנערה. בחוף הים המתינו לה בני משפחה נוספים, שהגיעו במיוחד כדי לשמוח איתה, ו- כן, גם להיפרד. הנערה החולה בילתה אחר צהריים שלם ומרגש בים, על החוף ובמים, כשהיא מוקפת באנשים האוהבים אותה.

"סיפרו לי שהיא חזרה מאושרת אל בית החולים", משתף טיירי, "ולמחרת, בתשע בבוקר, התקשרו לספר לי שהיא כבר איננה..."

 

סיפורה של הנערה טלטל את עובדי המחלקה, והוא מלווה אותם עד היום. טיירי עצמו פועל בתפקידו כבר שתים-עשרה שנה, וקודם לכן היה נהג אמבולנס. במחלקה שתי טלפניות המקבלות את הבקשות, וצוות שממיין ומשבץ אותן בהתאם למיקומן, לרמת הדחיפות ולמצבת האמבולנסים. באמבולנסים של 'עזר מציון' נוסעים בלא תשלום כלל – חולים אונקולוגיים, חולי דיאליזה, חולים סיעודיים ועוד – לטיפולים מצילי חיים ולעיתים גם לאירועים משפחתיים ולהגשמת משאלות מיוחדות, שאין שום דרך אחרת להגשים אותן.

 

במחלקת האמבולנסים של 'עזר מציון' עובדים מסביב לשעון נהגים מיומנים, בעלי תעודת חובש. 21 אמבולנסים מבצעים כ-4,000 נסיעות בכל חודש. כל הרכבים מאובזרים בציוד רפואי חיוני ומסייעים בחיוך ובמרץ – לא רק בהסעה למקום הנדרש, אלא גם במעבר מהבית אל האמבולנס ולהפך. ההסעות במערך האמבולנסים של 'עזר מציון' מבטיחות מעבר להסעה בטוחה, חוויה נעימה וייחודית שלא אחת משמשת גם קרן אור בתקופת התמודדות לא פשוטה.