מרכז הבריאות הוקם כחלק ממעטפת השירותים הרחבה של אגף הסיעוד ב"עזר מציון" הפועלת לשיפור איכות חייהם של בני הגיל השלישי. בכדי להציע לקשישים פעילויות שונות בתחום הרפואה המונעת וקידום הבריאות.

 

במרכז מוצעים לקשישים פעילויות ושירותים שונים בתחום הרפואה המונעת וקידום הבריאות. השירותים מתייחסים למכלול של היבטים: בריאות, תפקוד פיזי, התחום הרגשי, קוגניציה וחברה. השירותים מיועדים למבוגרים וקשישים במצבים בריאותיים ותפקודיים שונים.

 

תוכניות מרכז הבריאות נערכות בשיתוף עם גופים שונים, בהם: משרד הרווחה, ג’וינט ישראל אשל, הקרן לרווחת ניצולי שואה, עיריית בני ברק, ועוד.

חלק מהתוכניות שמפעיל המרכז פותחו ב"עזר מציון" והן ייחודיות בתחומן.

 

חוגי פעילות גופנית לבני הגיל השלישי

המרכז מקיים מספר חוגים קבוצתיים לגברים ולנשים בנפרד, בגילאי 50 ומעלה. החוגים משלבים עבודה על מגוון מרכיבי כושר ותנועה בשילוב מכשירים, והפעילות מותאמת לגילם וליכולותיהם של המתעמלים. הפעילות נערכת בחדר חדיש ומאובזר, בקבוצות קטנות. 

בין החוגים:

  • התעמלות לגברים - לשיפור הבריאות, הכושר והתפקוד.
  • חוגים לנשים - פילאטיס, התעמלות בונה עצם למניעת אוסטאופורוזיס.
  • תנועה בריאותית משקמת - לנשים עם קשיים אורתופדיים, לשיפור התפקוד היום-יומי.

המשתתפים מעידים על שיפור עצום במצבם הבריאותי ועל שיפור התחושה. רבים מהם מתמידים להגיע במשך מספר שנים.

החוגים הינם בתשלום.

 

נעים בכוללים

"עזר מציון" בשיתוף עם מחלקת הרווחה בעיריית ב"ב וג'וינט ישראל-אשל, התאגדו יחד לתכנון ולפיתוח שירות חדש וייחודי להפעלה גופנית במסגרת הכוללים, בין כתליהם.

במסגרת התוכנית מגיעים לכוללים נאמנים מהקהילה שעברו הכשרה ע"י הצוות המקצועי של "עזר מציון", ומקיימים פעילות גופנית מודרכת עם הקשישים בשילוב אביזרים קלים ועזרים להפעלה.

 

הפעילות נערכת בתיאום מלא עם מנהלי וראשי הכוללים, ובברכתם. אופי הפעילות מותאם במלואו לעולם הערכים של המשתתפים ולאורחות חייהם.

 

הפעילות המשותפת מעלה את המודעות לאורח חיים בריא ומאפשרת לקשישים לקיים פעילות גופנית בנוחות, במסגרת ובסביבה המוכרות להם. סה"כ פעילים בתכנית יותר מ-100 גברים ב-7 קבוצות בכל רחבי בני ברק.

המשובים המגיעים ממנהלי הכוללים המשתתפים, חמים ביותר. אלה מספרים על כך שהפעילות מעודדת יותר קשישים להגיע ללימוד בכולל; תורמת לשמירה על בריאותם ורעננותם; תורמת לריכוז ולאיכות הלימוד; מחזקת את הגיבוש החברתי ומכניסה שמחה בקרב הלומדים, ועוד.