כל נערה מחכה ליום הבת מצווה שלה, או ה"בת מצווש" כפי שהיא מכונה בשנים האחרונות, אך יש נשים שלא זכו לחגוג את ציון הדרך החשוב הזה, מדובר בקשישות ניצולות שואה אשר את שנות נעוריהן העבירו במלחמת הישרדות.

 

הקשישות, תושבות חולון, בת ים ותל אביב, מקבלות ליווי ותמיכה צמודים לאורך כל השנה ממחלקת הסיעוד של "עזר מציון" בעיר מגוריהן.

 

ביוזמת ובמימון "הקרן למורשת הכותל המערבי" ובשיתוף עם המשרד לשוויון חברתי בראשות השרה גילה גמליאל ו"עזר מציון" חגגו הקשישות בת מצווה מיוחדת, ערכית ומרגשת. "בנות המצווה" הגיעו בליווי של בן/בת משפחה ומטפלת, התפללו בכותל, וערכו סיור במרכז שרשרת הדורות ומנהרות הכותל. לאחר מכן הקבוצה כולה נאספה לשירת המנון התקווה ברחבת הכותל ותמונה קבוצתית.

 

מיותר לציין כמה היו משמעותיות מילות ההמנון עבור אותן נשים אשר חוו את מאורעות השואה הקשים, ובכוחות נפש בלתי רגילים שרדו אותם והגיעו לחונן את עפר הארץ. הן בכוחותיהן שמרו על שרשרת הדורות הנצחית של עמנו והציבו יד ושם לחורבן הגדול.

 

היום המרגש הסתיים בטקס בת מצווה חגיגי באולם "אחר כותלנו" הממוקם במנהרות הכותל וארוחת צהרים שכללה ברכות, נאומים וחלוקת תעודות. הנשים הודו בדמעות לכל המארגנים על חוויה מרגשת, מעצימה וייחודית שלא במהרה תשכח.