בית "אורנית" מעניק לילדים במשפחות אלה שירותי חונכות המתקיימים בבית המשפחה. החונך או החונכת - יוצאי צבא או שירות לאומי (בהם גם סטודנטים) שבחרו לעסוק בעבודה עם משמעות, מגיעים ומבלים עם הילד כשעתיים בכל פעם. הפעילות המשותפת מסייעת לילד ב-3 ההיבטים שנפגעים כתוצאה מהמחלה:

 

  • בפן הרגשי - אוזן קשבת וזמן איכות משותף עם דמות בוגרת - מעין אח או אחות גדולים, המעניקים תשומת לב ו"נמצאים שם לגמרי" בשביל הילד. העובדה שהחונך מקדיש את כל מעייניו לילד בתקופה שבה הוא זוכה לעיתים רבות לפחות תשומת לב בבית מסייעת משמעותית לילד.
  • בפן החברתי - החונכים מקיימים עם הילדים פעילויות מהנות: משחקי קופסה, משחקי כדור ומשחקים נוספים בחלל פתוח, טיולים קצרים ומרעננים בקרבת הבית, עבודות יצירה, ועוד.
  • בפן הלימודי - לימוד משותף והשלמת פערים שנוצרו בחומר הנלמד בבית הספר, באווירה נינוחה ולא מעיקה.

 

החונכים (העובדים בשכר) עוברים ראיון קבלה מקדים, ולאחר קבלתם לתוכנית הם משתתפים בהשתלמות ע"י הצוות המקצועי של "עזר מציון". ההשתלמות מכינה אותם לכניסה אל הבית, מכינה אותם לתפקיד ולקשיים שבהם הם אמורים להיתקל בסביבה שבה אחד מבני המשפחה חולה. לאורך כל תקופת החונכות מלווה מנהלת המחלקה את החונכים באופן אישי והם משתתפים בהדרכות מקצועיות באופן שוטף. ההשתלמות האחרונה והחשובה תיעשה לקראת הפרידה מהילד, במטרה שזו תעבור בקלות ולא תיצור חלילה משבר נוסף.

 

השירות ניתן בפריסה ארצית. את המשפחות מפנות לשירות תומכות הרווחה של "עזר מציון", או לחילופין העובדות הסוציאליות במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים.