התופעות מתעצמות ומחריפות שבעתיים כאשר מדובר בילד או בתינוק חולה. החשש לחייו של ילד שעוד לא הספיק לחוות את החיים; הכאב הפיזי ותחושת חוסר האונים שמשתלטת למראה ילד הסובל כל כך; הקושי לראות אותו עובר טיפולים כה קשים; חוסר היכולת להעניק לבני המשפחה האחרים - או אפילו לדאוג לשלומם; וכמובן האנרגיות האדירות והמשאבים הפיזיים והכלכליים הנדרשים לאורך כל התקופה הנוראית.

 

צוות המחלקה לתמיכה בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם בבית "אורנית", נמצא שם עבור כל משפחה ומשפחה ומסייע לה בכל דרך לשמור על שפיות גם בימים הקשים. המתנדבים פרושים במחלקות האונקולוגיות לילדים בכל בתי החולים במרכז הארץ ויוצרים קשר ראשוני עם המשפחות.

 

הסיוע מתחיל באוזן קשבת לכל צורך של המשפחות. בשלב הראשון, כאשר רק נודע לבני המשפחה על המחלה, ההורים עדיין לא מעכלים את הבשורה ומתקשים אף להבין מה דרוש להם. המתנדבים - העומדים בקשר שוטף עם הצוותים הרפואיים ועם העו"ס בבתי החולים, מעניקים גם הכוונה ומציעים לבני המשפחה להיעזר באחד או יותר מהערוצים:

 

  • עזרה לשוהים בבתי חולים - החלפת ההורים בשהייה ליד הילד החולה, לפרקי זמן קצרים (להתאווררות בין כתלי בית החולים, להפסקת קפה, לשאיפת אוויר ואפילו - ללכת לבכות לבד) או למספר שעות, להחלפת כוחות בבית; הסעות לטיפולים בבית החולים; ליווי הילדים לבדיקות, לטיפולים או לניתוחים, עם ההורה או לבד (כאשר הוא אינו מסוגל להתמודד עם המראות).

 

  • עזרה בבתי המשפחה - משלוח ארוחות חמות / ארוחות מוכנות לחימום עבור הילדים החוזרים מבית הספר; חונכים המסייעים לילדים שנותרו בבית בלימודים ובזמן איכות; עזרה ב"משימות מיוחדות" הנעשות בשגרה ע"י ההורים בלבד (כמו למשל ילד נוסף בבית עם צרכים ייחודיים וכד').

 

  • ליווי שוטף בבית "אורנית" - תמיכה מהצוות וממתנדבי "עזר מציון" לילדים ולבני נוער, המקבלים אוזן קשבת וכתף תומכת בהתמודדות עם השלכותיה של המחלה; זמן איכות והסחת הדעת מהמחלה במחלקות השונות בבית (משחקייה, פינת מחשב, ספרייה, חדרי האמנות והטיפולים, חדר המוזיקה, ועוד).

 

  • שירותים מיוחדים - מחנות קיץ מרגשים ומהנים במיוחד למשפחות הילדים, טיולים לחו"ל ו"הגשמת חלומות" של החולים, השתלת מח עצם (כולל מבצעים מיוחדים ארציים לאיתור תורם מתאים) ועוד.

 

"רשת הביטחון" והסיוע המגוון המוענק למשפחות (המגיעות מכל רחבי הארץ) מאפשרים להם לעבור את תקופת המחלה מבלי להתמוטט.