מטרות הטיפול בחול ובמיניאטורות הן לאפשר למטופל להתבטא במקום שבו המילים לא מספיקות; לעבד את הרגשות השונים שמעלה המחלה ולהתמודד אתם - פחדים, בלבול, חוסר ודאות ועוד; ולהקנות למטופל תחושה של שליטה במצב.

 

בחדר ממוקמים שני ארגזי חול - אחד רטוב ואחד יבש, במיקום נוח לעבודה לילדים צעירים, ולצדם מדפים עם מאות רבות של מיניאטורות מסוגים שונים: דמויות, מבנים, חפצים, בעלי חיים, גיבורי על, ועוד. על קירות החדר מדבקות זוהרות (שגם להן תפקיד בעבודה על פחדים מחושך) ולצדם ציורים שציירו ילדים על הקירות כחלק מהתהליך הטיפולי.

 

השלב הראשון בטיפול הוא הרגשה של החול בין האצבעות, פעולה מרגיעה שמכניסה את הילד לאווירה נעימה ופותחת את השערים להמשך הטיפול. בשלב הבא יבחר הילד את הדמויות ויבנה באמצעותן סיפור. באופן טבעי, במרבית הפעמים הדמויות הנבחרות והסיפור שבונה הילד משקף את סיפורו שלו עצמו.

 

הסביבה הייחודית, השליטה במהלך המשחק ובדמויות, התקשורת הבלתי מילולית והאווירה בחדר מחוללות פלאים. הילדים יוצאים מהטיפול שונים לגמרי מאלה שנכנסו אליו, נפתחים לסביבה, חווים שיפור משמעותי במצב הרוח ומעל הכל - הטיפול תורם משמעותית לתהליך ההחלמה שלהם.