"מקום", תערוכה הכוללת יצירות של 19 חולי סרטן, מוצגת בתערוכה מיוחדת של בית "אורנית", מרכז התמיכה והסיוע לחולי סרטן של "עזר מציון". המשתתפים בתערוכה נוטלים חלק בפרוייקט "בוקר טוב", סדנת האמנות החזותית של בית "אורנית", המהווה חלק משירותי התמיכה המקצועיים שמעניקה "עזר מציון" לחולים ולמשפחותיהם.

 

היצירות המוצגות בתערוכה עוסקות בנושא המקום האישי שבו כל חולה רוצה להיות. התערוכה מעמתת את חולי הסרטן עם החלומות האישיים והפרטיים שלהם בתקופה הקשה שבה הם מתמודדים עם מחלתם. התערוכה כוללת יצירות בסגנונות אמנות שונים, המהווים אמצעי אידיאלי להמחשת רעיונותיהם ותחושותיהם.  

 

את התערוכה אוצרת לידיה רוזנסקי, מורה לאמנות ב"בית אורנית", ומטפלת שיקומית באמנות: "מקום הוא הנושא שנבחר לתערוכה השלישית של הפרוייקט 'בוקר טוב', סדנת אמנות חזותית לחולי סרטן. פרוייקט זה מציע עבודה של פתיחה והתמודדות, של שבירת הסודיות החוסמת, תוך כדי תהליך היצירה של אובייקט אמנותי והצגתו.

 

כאשר אדם חולה, הוא סובל מדיכאון, מחרדה, מאכזבה, מתסכול ומפחד. הוא מאבד את שגרת חייו ואת  היכולת ליצור. הסדנה מאפשרת לו למצוא מקום של שייכות והזדהות, מקום שבו הוא יכול ליצור שינוי, שדרכו הוא משחזר את כבודו – עבור עצמו ועבור הסובבים אותו. דרך תהליך היצירה, אנחנו מנסים להחזיר לכל אחד מהמשתתפים את הכוח ואת היכולת לעשות, ליצור ולבצע בהווה, וכן לתכנן לעתיד.

 

תפקידה של האמנות הוא להביע רעיון, רגשות  ותחושות. בתערוכה זו בחרתי בכיסא כסמל למקום, ולערוך התערבות אמנותי בו, בעזרת מגוון טכניקות וחומרים שונים. ודרכו לתת ביטוי  למקום הייחודי שכל אחד מהיוצרים בחר מעומק לבו ומתוך עולמו האישי והאינטימי, ולכן היצירות מקוריות מאוד. 

 

לרוב היוצרים זו הפעם הראשונה שבה הם משתתפים בעשיית אמנות חזותית. תערוכה זו היא עדות לחוויה החדשה והמרגשת שעברו ולהצלחתם לבטא את עצמם, עדות לתהליך אמיץ וארוך של חשיבה, למידה ורכישת מיומנויות טכניות לביצוע היצירה".

 

ד"ר ברכה זיסר, מנהלת בית "אורנית", מרכז הסיוע והתמיכה "של עזר מציון" בחולי סרטן: "'עזר מציון' מעניקה מגוון שירותים ופעילויות לחולי סרטן ובני משפחותיהם, באמצעות בית 'אורנית', והכל כדי להקל עליהם את התקופה הקשה והטיפולים שהם עוברים. אנחנו מרחיבים כל הזמן את הפעילויות שאנחנו עורכים כאן, כדי לאפשר לכל אדם, חולה או בן משפחה של חולה, להתחבר לפעילויות שמתאימות לו, וסדנת האמנות המיוחדת שלנו היא אחת מהן. האמנות מרגיעה את החולים, מאפשר להן לשכוח מהטיפולים ולפרוק את החרדות שלהם באמצעות היצירה. אני גאה במשתתפי הסדנה, שמצליחים למצוא את הכוחות ליצור גם בקושי הרב ביותר שהם מתמודדים איתו".

 

תערוכת ה"מקום" מתקיימת בהיכל פיס לתרבות ולאמנות בפתח תקווה החל מ-7.11.2017