דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לא מצאתם את השירות המבוקש? התקשרו אלינו ונעשה הכול כדי לסייע! 2236*

מניעת נפילות בגיל השלישי- כל מה שצריך לדעת

מניעת נפילות בגיל השלישי, כל המידע על הגורמים לנפילות בגיל מבוגר, וטיפים איך ניתן למנוע נפילות במאמר הבא

כולנו נופלים לפעמים. אנחנו בני אדם, ומעידות ונפילות הן חלק מהחיים. כשאנחנו צעירים הגוף מקבל את זעזועי הנפילה בקלות, וקל לנו לקום ולהתאושש. ככל שאנחנו מתבגרים קשה לגוף לקום ולהתאושש, ולעיתים נפילה של קשיש היא טריגר להתדרדרות חדה במצבו. לכן חשוב מאוד לעשות כל מאמץ למנוע נפילות של קשישים, וכן ללמוד כיצד להתמודד נכון עם נפילה כאשר היא מתרחשת.

בניגוד לדעה הרווחת, רוב הנפילות מתרחשות בתוך הבית – בקימה מהשירותים, ביציאה מהמקלחת, בהיתקלות בשטיח או בהסתרבלות עם חוט חשמל... כל אלו גורמים שכיחים מאוד לנפילה של קשישים בבית. לכן חשוב להיות מודעים לסיכונם ולארגן את הבית באופן שימנע נפילות.

 

הגורמים לנפילות בגיל מבוגר

 

ירידה בראייה ובשמיעה

 

ככל שהאדם מתבגר איכות השמיעה והראייה שלו יורדות ובשל כך הוא ערני פחות למוקשים אפשריים בבית, כמו חוטים ושטיחים.

 

תופעות לוואי של תרופות

 

קשישים רבים לוקחים תרופות העלולות לפגוע בריכוז ובערנות. גורם זה מחמיר כאשר בשל חוסר מודעות הקשיש לוקח מינונים כפולים – למשל, אותן תרופות בשמות שונים. גם אי לקיחת תרופה נחוצה או לקיחת מינון מופחת – בשל שכחה או מכל סיבה אחרת, מגבירות את הסיכון לנפילה, שכן כל האפשרויות האלה עלולות לגרום סחרחורות, לחץ דם נמוך ודרדור במצב הבריאותי של הקשיש. תזונה לא נכונה משפיעה גם היא לרעה על מצבו הכללי של הקשיש ועלולה להגביר את הסיכון לנפילה.

 

ירידה בשיווי משקל

 

עם הגיל העולה עולה שכיחותן של בעיות בשיווי המשקל. בין שהגורם הוא השפעת תרופות, ובין שהוא קשור במחלות, בירידה באיכות הראייה ועוד, התופעה שכיחה מאוד והיא גורם משמעותי לנפילות בגיל מבוגר.

 

הפרעה קוגניטיבית

 

הפרעות קוגניטיביות עשויות לפגוע ביכולת ההתמצאות במרחב ובשיקול הדעת, ובגללן קורה שהקשיש שוכח לקחת מגבת למקלחת או שוכח לפרוס שטיחון, ובשל המים המטפטפים לרצפה נוצרת סכנת החלקה. גם כניסה למקלחת שבה מים חמים מדי נובעת מגורם זה ועלולה לגרום לרתיעה ספונטנית ולנפילה.

מפגעים בבית

 

בגיל השלישי יש קושי להיפטר מחפצים ישנים, וכך נפוצים בבתי קשישים שטיחים בלויים, העלולים להכשיל ורהיטים ישנים ולא יציבים, שהישענות עליהם או שימוש בהם מסכנים את הקשיש.

 

מניעת נפילות – איך עושים את זה נכון?

 

התאמת הבית

 

מאחר שרוב נפילות הקשישים מתרחשות בבית, חשוב להתאים את הבית לביטחונו של הקשיש. ראשית יש לדאוג לסביבה אישית בטוחה: לראות באילו חדרים בבית הוא נמצא ופועל, למפות את הבית ולהבין אילו מרחבים צריכים להיות נגישים ומסודרים בעבורו.

 

אביזרי בטיחות

 

חשוב להתקין אביזרי בטיחות תקניים, כגון ידית למניעת נפילות באמבטיה, שטיחון ואקום בתוך האמבטיה ושטיחון יציב מחוץ לאמבטיה. לקוחות עזר מציון מקבלים שירות מניעת נפילות מיוחד, שבו מגיע מתנדב אל בית הקשיש, מתקין באמבטיה ידית שהוא מביא איתו, וכן ממקם שני שטיחונים – אחד בתוך האמבטיה, ואחד מחוץ לה, ללא תשלום. דרך נוספת לקידום הבטיחות של חדר הרחצה טמונה בהמלצה להחליף את דלתות חדרי השירותים והאמבטיה לדלתות הזזה, כדי שבמקרה של נפילה הדלת לא תיחסם. המלצה נוספת היא מניעת האפשרות לנעילת דלתות, בעיקר בשירותים ובאמבטיה, כדי להקל אפשרות פינוי במקרה של נפילה.

 

שימוש נכון בתרופות

 

חשוב להקפיד על סדר בתרופות. אחת לפרק זמן קבוע יש לקחת את התרופות לרופא ל'מבחן השקית', שבו הרופא מעיין במרשמים הקיימים, בתרופות הנלקחות, במינונים וכו', ומוודא שהכול נכון ואין כפילויות או חסרים. חשוב להקפיד לשמור על התרופות בהתאם להוראות היצרן. מועיל מאוד לסדר בתחילת כל שבוע את כל התרופות בקופסאות מחולקות, כדי למנוע לקיחה כפולה או אי לקיחה של תרופה.

טיפ נוסף ומשמעותי הוא לכתוב רשימת תרופות מסודרת ולתלות אותה על המקרר. כך, במקרה שהקשיש מאבד הכרה או צלילות, מי שמגיע לעזור יכול לדעת אילו תרופות הוא צורך ומתי.

 

פעילות גופנית וחיזוק השרירים

 

שמירה על כושר וכשירות גופנית מסייעת בשני אופנים: היא עוזרת בשימור התפקוד ובמניעת התדרדרות, וכן משפרת את היכולות ואת המדדים הבסיסיים. בעזר מציון פועל השירות הייחודי 'נעים בבית', המאפשר למטפלות ולמטפלי הסיעוד ללמוד כיצד להתעמל עם הקשישים בביתם. הפעילות הגופנית משפרת את מצבו של הקשיש מן ההיבט הפיזי ומן ההיבט הקוגניטיבי, וכן היא משפיעה לטובה על הזיכרון, על מצב הרוח, על התקשורתיות, על התיאבון ועוד.

 

מה עושים במקרה של נפילה?

 

חשוב מאוד להתקין לחצן מצוקה שמזעיק סיוע באופן אוטומטי בעת לחיצה. ניתן לשאת אותו על הגוף כצמיד או כשרשרת, ולהשאירו על הגוף 24/7. מצוי שהקשיש אינו משתף את קרוביו באירועי נפילה שמהם קם בעצמו, לכן חשוב מאוד לשמור על שיח פתוח ולעודד שיתוף. אם מדובר בנפילה סדרתית, חשוב להבין את המקור שלה. בין שמדובר בגורם רפואי ובין שהגורם הוא מכשול פיזי, יש דרכים למנוע ולהפחית נפילות אלו, וחשוב לעשות זאת במהירות וביעילות.

 

לסיכום

 

נפילות קשישים בביתם הם מציאות שנובעת מגורמים רבים. בידינו להפחית את הנפילות ולהגביר את ביטחונם של הקשישים, וחובתנו לעשות זאת למען שלומם, בריאותם ואיכות חייהם. לנו בעזר מציון ישנם מגוון שירותים שיכולים לסייע לכם לדאוג לעצמכם או לקרובים לכם, בין אם מדובר בהשאלת ציוד רפואי ושיקומי, ייעוץ רפואי או שירותי סיעוד נוספים. 

 

הישארו מעודכנים הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים ולקבל מידע על פעילות עזר מציון? הירשמו לניוזלטר שלנו

ידע שנותן כוח מאמרים וכתבות

התעמלות לגיל השלישי בבית- כל האפשרויות

התעמלות לגיל השלישי בבית- כל האפשרויות

התעמלות לגיל השלישי - התעמלות לגיל השלישי בישיבה, עם כדור, התעמלות לגיל השלישי עם גומיה ואפילו עם מקל. הכנסו למידע המלא באתר עזר מציון>>
התעמלות לגיל השלישי בבית- כל האפשרויות

טובות השתיים- על אתי מטפלת לקשישים וכרמלה

טובות השתיים- על אתי מטפלת לקשישים וכרמלה, על מה שהן אוהבות לבשל יחד, והחלומות שלהן. בואו לראות מקרוב למה לקחת מטפל סיעודי ישראלי דרך עזר מציון>>
אנחנו עובדים בלהציל חיים