דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לא מצאתם את השירות המבוקש? התקשרו אלינו ונעשה הכול כדי לסייע! 2236*

התמודדות עם שכול

השכול יוצר מערבולת רגשות, וחשוב מאוד למצוא מנגנוני התמודדות בריאים המטפחים ריפוי וחוסן נפשי. במאמר זה נסקור כמה אסטרטגיות לעיבוד הרגשות במצב המורכב של האבל
שם הכותב : התמודדות עם שכול | עזר מציון

אובדן של אדם אהוב הוא מסע רגשי מאתגר שרבים מאיתנו נאלצים להתמודד איתו במשך החיים. השכול יוצר מערבולת רגשות, וחשוב מאוד למצוא מנגנוני התמודדות בריאים המטפחים ריפוי וחוסן נפשי. במאמר זה נסקור כמה אסטרטגיות לעיבוד הרגשות במצב המורכב של האבל, תוך הבאה בחשבון של חשיבות הטיפול העצמי בתקופה לא פשוטה כזו.

 

שלבי האבל

השכול הוא חוויה ייחודית ואישית עמוקה. אין שני בני אדם המתאבלים באותו אופן, ואין ציר זמן קבוע לריפוי. הכרה במגוון הרגשות הנלווים לאבל היא הצעד הראשון לקראת הבנת המורכבות של תהליך השכול. לפניכם פירוט של השלבים הנפוצים להתמודדות עם אבל:

  • השלב הראשון, שלב ההכחשה, מתרחש בדרך כלל עם קבלת הידיעה. האדם אינו מוכן לקבל את הבשורה הקשה ומבקש לשכנע את עצמו ואת הסביבה שזה לא באמת קרה. לעיתים מרוב בלבול של המציאות מול תחושת ההכחשה, האדם מגיע לבידוד עצמי. מובן שהתגובות משתנות מאדם לאדם ותלויות באופי ובסוג האישיות, וכן בזמן שבו התחושה פועמת בליבו של מקבל הבשורה.
  • לאחר ההלם הראשוני וההדחקה, אנשים עלולים לחוות תחושות של זעם, שנאה וקנאה באחרים, ובמקרים מסוימים גם כלפי האדם שכבר איננו. זהו תהליך טבעי של התמודדות האובדן והאבל.
  • יש אנשים המנסים להתמקח במחשבותיהם על המצב, כדי לנסות לתת לעצמם תחושת שליטה או לתת משמעות לאירועים שהתרחשו במציאות. בשלב הזה ממלאות את ראשם של המתאבלים מחשבות רבות של 'מה היה אילו...'
  • עוד אחד מהשלבים הנפוצים של האבל הוא דיכאון, אשמה, בושה ותחושת עצבות עמוקה המעידה שהאדם כבר עיבד (לפחות חלקית) את התחושות שלו, והוא מבין את המשמעות של השינויים בחייו. זהו אחד השלבים החשובים לקראת הקבלה וההשלמה.
  • במקרים רבים השלב האחרון בתהליך הוא השלמה עם המצב, ובו האדם המתאבל מצליח למצוא את נקודת האיזון שבה הוא יכול להמשיך לזכור את יקיריו שהלכו לעולמם, ועם זאת למצוא את הכוח הנפשי להמשיך בחיי עשייה והתקדמות.

אין פרק זמן קבוע להתמודדות עם שלבים אלו, ויש מקרים שבהם מופיעים כמה מהם ביחד. תהליך ההתמודדות עשוי להימשך כמה שבועות ואפילו כמה שנים. קשה לכם להתמודד עם האובדן ואתם מרגישים שאין להם דרך כיצד להתקדם מכאן? אנחנו, ב'עזר מציון', נשמח לעזור לכם ככל האפשר.

 

 

דרכים שונות להתמודדות עם שכול

לאנשים שונים יש דרכים שונות שהם מאמצים לעצמם כדי להתמודד עם שכול:

  • טקסים ויצירת שגרה חדשה – יצירת טקסים לזיכרון או שגרה חדשה לכבוד האדם שאיננו עשויה להציע תחושה של המשכיות ונוחות. זה עשוי להיות ביקור במקום מיוחד, הדלקת נר או הקדשת זמן ספציפי לשקיעה בזיכרונות מנחמים.
  • תמיכה חברתית – אנשים המתמודדים עם אבל זקוקים לאנשים סביבם, כדי שיוכלו לדבר איתם בזמנים קשים, בין שירצו לשתף בזיכרונות הקשורים לנפטר ובין שירצו לשוחח על נושאים אחרים כדי להסיח את דעתם. מיזמים כגון 'ידידי נפש' – קו לשיחות בשעת מצוקה רגשית, עשויים לספק גם הם מענה, ובאמצעותם אפשר גם לקבל תמיכה מקיפה וקשר עם קהילת המתנדבים, המציעה אין-ספור תחומי סיוע.
  • מעורבות בקהילה – יש אנשים המנצלים את השינוי המורכב בחייהם לטובת תרומה לקהילה, והם מחפשים לעשות טוב לאחרים ועל הדרך גם לעצמם, באמצעות התנדבות בעמותות ובארגונים, תרומות כספיות ועוד.

 

 

התמודדות עם שכול אצל ילדים ומתבגרים

ילדים ומתבגרים זקוקים לעזרה רבה יותר כדי להתמודד עם אובדן, בין השאר מפני שקשה להם יותר להבין את רגשותיהם ולשלוט בהם. אם הילדים שלכם נאלצים להתמודד עם שכול, חשוב מאוד שתהיו איתם בקשר רציף ופתוח כדי להיות מוכנים לעזור להם בכל עת צורך. ההורים, צוותי החינוך וכל אדם בעל סמכות בחייו של הילד יכולים לספק עזרה רגשית וליווי בתהליך המורכב של עיבוד הרגשות.

 

 

עזרה מקצועית להתמודדות עם שכול

היבט חשוב נוסף בהתמודדות נכונה עם שכול הוא קבלת עזרה מקצועית. לפעמים אפשר להסתפק בפנייה לפסיכולוג ולפעמים מומלץ לפנות לטיפולים עמוקים יותר המכוונים להתמודדות עם דיכאון, עם פוסט טראומה ועם תופעות נוספות הרווחות בעקבות שכול או טראומה. 

עם זאת, חשוב מאוד לפנות לגורמים מקצועיים ולוודא שאתם ויקיריכם מעבדים היטב את האובדן ואת התחושות הנלוות לו.

לסיכום, התמודדות עם שכול היא תהליך מורכב הדורש זמן, סבלנות וטיפול עצמי מלא חמלה. זהו חלק טבעי מהחוויה האנושית, ועל ידי אימוץ המורכבות של התהליך אפשר למצוא ריפוי ומשמעות גם בעיצומו של הצער. אנחנו, ב'עזר מציון', נשמח להקל עליכם את התקופה ואת ההתמודדות, באמצעות עשרות תחומי הסיוע שלנו, כגון תמיכה נפשית, ייעוץ והכוונה רפואיים, השאלת ציוד רפואי, הסעות למרכזים רפואיים ועוד.


הישארו מעודכנים הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים ולקבל מידע על פעילות עזר מציון? הירשמו לניוזלטר שלנו

ידע שנותן כוח מאמרים וכתבות

עמיחי שינדלר משתף: "יש לי רצון להרים את הבן הקטן שלי על הידיים"

עמיחי שינדלר נפצע אנושות בפרעות שמחת תורה. שמונה חודשים אחרי, בעיצומו של תהליך שיקום אינטנסיבי, הוא משתף ומקווה לטוב

המפגש המרגש בין מוראל ציקורל, כוכבת הטיקטוק, ובין טליה, הילדה שאת חייה הצילה

צפו במפגש המרגש בין טליה בת ה-10 שחלתה בלוקמיה, למוראל ציקורל, כוכבת הרשת שהצילה את חייה בזכות תרומת מח עצם

מהצלת חיים בטנק - להצלת חיים בבית

קראו על המפגש המרגש בין הודיה רוזנפלד בת השנתיים, לבין נדב שהציל את חייה
אנחנו עובדים בלהציל חיים