מחקרים רבים מצביעים על החשיבות הרבה בקיום פעילות גופנית קבועה בקרב קשישים. פעילות גופנית הינה גורם מרכזי בשמירה על התפקוד והעצמאות של הקשיש ולה השפעה חשובה לא רק ברובד הבריאותי-פיזי: היא משפרת את מצב הרוח, שומרת על תחושת חיוניות, מאפשרת חיזוק קשרים חברתיים ובאופן כללי מעלה את איכות החיים.

 

בקרב קשישים המרותקים לביתם ואינם נמצאים בתנועה במשך רוב היום (לרוב הם ישובים בכסאות או שכובים במיטתם) פעילות כזו יכולה ליצור מהפך אמיתי בחיים - הן עבור הקשיש עצמו והן עבור הקשר בינו ובין בני משפחתו.

העיסוק בפעילות גופנית יוצר עניין חדש בקשר המשפחתי, והפעלתו של הקשיש ע"י בן המשפחה יוצרת אינטראקציה ופתח לחוויות משותפות רבות.

 

עזר מציון פיתחה בשיתוף הג'וינט ישראל - אשל, את תכנית "קשר בתנועה - תמיכה בין בני משפחה". מאז הפיילוט המוצלח בשנת 2010 הוכשרו מאות משפחות בתכנית בכל רחבי הארץ.

מטרתה של התכנית היא ליצור קשר חיובי בין הקשיש ובני משפחתו. התכנית כוללת הכשרה ע"י אנשי מקצוע ממומחים בתחומי העבודה הסוציאלית וממומחים בתחום הפעילות הגופנית, להפעלה נכונה וביצוע תרגילים שונים עם הקשיש. השילוב בין מיומנויות התנועה לבין ידע מתחום התקשורת הבינאישית הופכים את הזמן המשותף של בני המשפחה לזמן איכות מהנה, התורם לבריאות הקשיש ולקשר המשפחתי גם יחד.

בפן הגופני, מודרכים בני המשפחה בפעולות המסייעות לניידות הקשיש בתוך ביתו, מגבירות את תחושת הביטחון בעת ישיבה ועמידה, ביצוע מעברים ועוד ועוד. בפן הרגשי מקנים המדריכים מיומנויות תקשורת המותאמים לצרכיו של הקשיש, ידע על התנהגויות שונות ומשמעותן, ומקנים לו תמיכה רגשית.

 

ההכשרה אורכת כ-16 שעות וניתנת בתשלום. ההכשרה מתבצעת בקבוצה (המשמשת גם קבוצת תמיכה לבנים מטפלים החולקים חוויות ואתגרים דומים) והינה מקוונת.

עד היום הכשירה עזר מציון מאות משפחות שנהנות מבריאות משופרת של בן המשפחה הקשיש, מחוויות נעימות המוסיפות אופטימיות וחיים ומקשר טוב יותר.